Во моментов силен пожар беснее во кругот на поранешната фабрика „Треска“, место за кое со години трае борбата меѓу активистите и градежниците. На социјалните мрежи веќе се коментира дека секој пожар во Скопје значи подготвување терен за нова градба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.