Ознака: екстрадиција
Свет 03.12.22 | 15:10

Шведска екстрадира во Турција член на курдската ПКК

Шведска го екстрадирала во Турција Махмут Тат, првиот човек осуден за членство во Курдска работничка партија (ПКК), која за Анкара е терористичка организација. Тат, кој...

Балкан 19.09.22 | 17:40

Емре Олур, портпаролот на Седат Пекер, кој доби македонски пасош, екстрадиран од Албанија во Турција

Емре Олур, портпаролот на Седат Пекер (кој доби македонски пасош), екстрадиран од Албанија во Турција, објави порталот ДуваР.  

Македонија 14.07.22 | 10:29

Соработникот на Зекири уапсен во Словенија, почната постапка за екстрадиција

Почната е постапка за екстрадиција на хрватскиот државјанин Даниел Иванагиќ, информираа денеска од Министерството за правда. Иванагиќ се води како коспоственик на...

Свет 01.07.22 | 17:12

Асанж ќе се жали пред Врховниот суд на Велика Британија за одлуката за екстрадиција во САД

Би-Би-Си денеска јави дека Џулијан Асанж побарал дозвола да се жали на одлуката за негова екстрадиција во САД, откако британската министерка за внатрешни работи Прити...

Свет 29.06.22 | 13:08

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 членови на движењето ПКК и ФЕТО, кои ги смета за терористи, соопшти денеска турскиот министер за правда Бекир...

Свет 20.04.22 | 13:28

Британскиот суд ја одобри екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД

Судот во Лондон одобри основачот на Викиликс Џулијан Асанж да биде екстрадиран во САД, а конечната одлука ќе ја донесе британската влада. Асанж има можност да поднесе...

Црна хроника 03.04.22 | 14:53

Екстрадиран Жан Железарски

Жан Железарски, еден од осудените за случајот „Детонатор“ во септември минатата година беше уапсен во Косово, а во петокот бил ектрадиран во затворот во „Скопје“,...

Балкан 22.12.21 | 10:39

Бугарија ќе екстрадира македонски државјанин во Австрија каде што ќе му судат за трговија со дрога

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена...

Црна хроника 22.12.21 | 10:38

Бугарија ќе ни го екстрадира Јовановски Ј. баран од Австрија за криминали

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена...

Македонија 16.09.21 | 15:01

Ќе се бара и трето судење за масакрот кај Смилковско? За Курти „Монструм“ и други предмети не биле разјаснети до крај

Министрите за правда на Владите на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер Албин Курти, одговарајќи...

Црна хроника 12.07.21 | 17:02

Бразил чека екстрадиција на дилер на кокаин од Велешта

Маж од Велешта со потерница од Бразил кој се бара повеќе од 20 месеци за трговија со дрога е уапсен на граничниот премин со Албанија, Ќафасан. Македонскиот државјанин...

Црна хроника 02.06.21 | 21:59

Уапсениот Бобан Томовски ќе биде екстрадиран в сабота

Турската полиција денеска на истанбулскиот меѓународен аеродром „Сабиха Ѓокчен“ го приведе македонскиот државјанин Бобан Томовски и се очекува во сабота тој да биде...

Македонија 07.05.21 | 15:12

Гарантираме правично судење за нашиот граѓанин, вели Заев за одбиената ектрадиција од Косово на убиецот Исмаиловиќ

Премиерот Зоран Заев во врска со одбивањето на Косово да го екстрадира Африм Исмаиловиќ, осомничен во случајот „Монструм“ истакна дека државата нема да се откаже од...

Македонија 23.04.21 | 13:39

Косово го одби барањето на Македонија за екстрадиција на еден од убијците од Смилковско

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден во случајот „Монструм“. На Исмаиловиќ,...

Македонија 03.04.21 | 18:49

Приштина сѐ уште без одлука за екстрадирањена Исмаиловиќ

По сообраќајна незгода во Приштина, уапсен е Африм Исмаиловиќ осуден во случајот „Монструм“. Исмаиловиќ од 2012 година е во бегство во Косово. Во моментот кога го проверувале...

Македонија 03.04.21 | 12:33

Македонија очекува Приштина да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Скопје бара од Приштина екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, кој вчера е уапсен во Косово, потврди денеска...

Црна хроника 03.04.21 | 10:06

Тоа што е уапсен не значи и дека Косово ќе ни го врати убиецот од „Монструм“

Еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, односно за случајот на петкратното убиство кај Смилковското Езеро пред девет години, Африм Исмаиловиќ...

Свет 19.03.21 | 10:00

Cеверна Кореја ги прекина дипломатските односи со Малезија

Официјален Пјонгјанг објави дека ги прекинува дипломатските односи со Малезија, откако Куала Лумпур екстрадирала државјанин на Cеверна Кореја во САД. Малезиските власти...

Свет 09.03.21 | 10:20

Се соочува со екстрадиција во Шпанија: ЕП го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

Европскиот парламент одлучи да ги одземе пратеничките имунитети на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон, како и на Тони Комин и Клара Понсати. Ваквата одлука...

Балкан 12.02.21 | 12:12

Убиецот на Аркан останува во притвор во Јужна Африка: Во април одлука дали ќе биде испорачан во Србија

Бегалецот за кого Србија има издадено меѓународна потерница и бара негова екстрадиција од Јужна Африка, веќе 10 години води правна битка пред судовите на оваа африканска...