Ознака: Донбас
Свет 26.05.22 | 10:28

Жестоки борби во Донбас, руските сили притискаат кон 40 населени места во Доњецк и Луганск

Украинското Министерство за одбрана објави дека руските сили спроведуваат интензивна офанзива врз клучниот град Лиман во областа Доњецк. Лиман е важен железнички...

Свет 25.05.22 | 21:30

По битката за Донбас ќе се знае дали ќе гладуваме оваа зима

Руските сили се обидуваат да ги опколат украинските трупи во источниот регион Донбас во одлучувачките битки во тримесечната војна меѓу соседите. Западните сили изразија...

Свет 25.05.22 | 11:41

Руските сили зазеле три града во Донбас

Според податоците на руската армија, руските сили бележат голем напредок во Донбас и ја презеле контролата врз три града во регионот и во близина на градот Доњецк, вклучувајќи...

Свет 25.05.22 | 08:52

Зеленски: Ситуацијата во Донбас исклучително тешка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата во Донбас како „исклучително тешка“, повторувајќи ја важноста од снабдување со оружје за...

Свет 15.05.22 | 22:46

Седум американски платеници убиени во Донбс, објавија чеченските борци

Џозеф Вард Кларк и уште шест американски државјани кои се бореле на страната на украинските сили во источната проруска сепаратистичка област Донбас, загинале во борбите...

Свет 02.05.22 | 20:30

Речиси осум илјади луѓе од Донбас се евакуирале во Русија во последните 24 часа

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) соопшти дека речиси 8.000 граѓани на Доњецката и Луганската Народна Република (ДНР и ЛНР) ја минале руската граница во Ростовската...

Свет 20.04.22 | 15:38

Детален приказ на состојбата на фронтот во Украина

Состојбата на фронтот на линијата Николаев – Херсон – Кривој Рог, во основа останува непроменета. Има позициони борби, артилериски и воздушни напади на двете страни. На...

Свет 19.04.22 | 16:40

Почна руската офанзива на Донбас

Руските сили ги напаѓаат украинските позиции долж целата линија на фронтот долга околу 500 километри во источниот регион Донбас, соопштија украинските власти. Долгоочекувана...

Свет 19.04.22 | 08:55

Зеленски тврди: Руските сили ја започнаа битката за Донбас

Руските војници ја започнаа битката за Донбас, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање, јави Скај њуз. Многу голем дел од руската...

Свет 18.04.22 | 23:03

Зеленски објави дека почна битката за Донбас

Русија ја започна својата долго најавувана, целосна офанзива за да ја преземе контролата врз источниот дел на Украина, објави во понеделникот украинскиот претседател...

Свет 17.04.22 | 19:51

Зеленски: Нема да го предадеме Донбас, ќе се бориме

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина се бори во регионот на Донбас и оти „нема намера да се предаде“. Во интервјуто емитувано од Си-Ен-Ен,...

Балкан 13.04.22 | 20:43

Блуши: Ако Донбас и Луганск се приклучат на Русија, зошто Косово да не се обедини со Албанија?

Албанскиот политички аналитичар и поранешен носител на значајни функции, Бен Блуши оценува дека настаните што се случуваат во Украина и напорите за воспоставување...

Свет 12.04.22 | 09:17

Британски разузнавачи: Русија продолжува да пренасочува трупи во источна Украина, се очекуваат интензивни борби

Британското министерство за одбрана, во редовниот дневен извештај најавува дека борбите во источна Украина ќе се интензивираат во следните две до три недели. Во извештајот...

Свет 11.04.22 | 20:22

Руските сили со проектили „Кинџал“ го уништиле подземниот команден центар на украинската војска во Донбас

Добро заштитениот команден центар на украинската армија во Часова Јара во Донбас е уништен со прецизна ракета „Кинџал“, изјави портпаролот на Министерството за одбрана...

Свет 11.04.22 | 15:58

Почнува „Битката на сите битки“: Британската тајна служба ги информирала Украинците кога руската војска тргнува во напад

Британската тајна служба МИ6 го известила воениот и државниот врв на Украина дека Русите ќе ја почнат „битката за Донбас“ меѓу 12 и 19 април. Според разузнавачкиот извештај, тоа...

Свет 11.04.22 | 13:58

Британски разузнавачи: Украинскиот отпор во Донабс резултира со уништување на руски тенкови, возила и артилериска опрема

Британското министерство за одбрана објави нов извештај за состојбата во Украина базиран на разузнавачки информации. Руското гранатирање продолжи во регионите Доњецк...

Свет 10.04.22 | 15:23

Подољак: Состанок Зеленски-Путин кога ќе заврши битката за Донбас

Советникот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, изјави дека претседателот Вoлoдимир Зеленски најверојатно ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин...

Балкан 08.04.22 | 21:18

Српски доброволец загинал во Украина борејќи се на руска страна

Српскиот државјанин, Стефан Димитријевиќ, загинал на фронтот во Украина, а тој не е единствениот од Србија кој е на боиштето во таа земја. Информацијата на 7 април ја...

Свет 05.04.22 | 15:42

Столтенберг: Целта на Русија е да го заземе целиот Донбас

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Русија не се откажува од инвазијата врз Украина, но оти следните седмици ќе се обиде целосно да го...

Свет 31.03.22 | 08:17

Зеленски: Русите подготвуваат голема офанзива на Донбас

Украинските сили се подготвуваат за нови напади на истокот на земјата, каде што Русите го засилуваат своето воено присуство, откако претрпеа неуспеси во близина на...