Ознака: донации
Култура 14.05.24 | 11:27

Уметникот Илија Прокопиев донираше дела и ја збогати колекцијата на МСУ

Трендот реномирани домашни и светски познати уметници да донираат дела на МСУ – Скопје продолжува. Музејот на современата уметност – Скопје е симбол на солидарноста...

Калеидоскоп 26.03.24 | 22:39

Да ја покажеме хуманоста: Малата Искра има потреба од сите нас

Искра е 17 месечно детенце кое е родено со спинална мускулна атрофија – Тип 1. Искра не знае што значи да дишеш слободно, со полни гради бидејќи е на респиратор од раѓање,...

Македонија 12.03.24 | 12:47

Доктор Лазаров: Тука можеш здрав да влезеш во болница и да излезеш мртов

Јас сум дел од овој здравствен систем и навистина имав верба дека нешто ќе се смени. Тука можеш здрав да влезеш во болница и да излезеш мртов, истакна доктор Ненад Лазаров...

Македонија 05.03.24 | 08:56

ВМРО ДПМНЕ: „Донациите на медицинска опрема“ од веледрогериите на двоецот ДУИ-СДС станаа „бонбона бизнис“ во здравството

„Донациите на медицинска опрема” од веледрогериите на двоецот ДУИ – СДС станаа воспоставена пракса или популарно наречено „бонбона бизнис” во здравството....

Сцена 01.03.24 | 09:48

Антонија Гиговска викендов ќе го промовира својот прв албум: Нема да се продава, ако сте во можност, оставете онолку колку што вие сметате дека треба, а средства ќе одат за лекувањето на Лео

Поп-пејачката Антониа Гиговска в недела (3 март) од 18 часот ќе го промовира својот прв албум „2001“, кој е насловен по годината кога е родена. Промоцијата е од отворен тип...

Балкан 14.01.24 | 19:19

Сред бел ден ја грабна кутијата за хуманитарна помош: Дрска кражба ги шокираше граѓаните на Белград

Срамна кражба на кутија за донации поставена од киоск во близина на храмот Свети Сава во Белград, е фатена на снимка објавена на социјалните мрежи. На видсеото се гледа...

Македонија 09.09.23 | 21:19

Скрин Медиа во 2021 на ДУИ ѝ продала рекламен простор, па ѝ донирала пари за локалните избори

Рекламни паноа и билборди фирмата „Скрин медиа“ ѝ изнајмила на ДУИ за време на локалните избори во 2021, а истовремено таа година, била еден од најголемите донатори на...

Живот 06.09.23 | 11:30

На Бојан Крстески му е потребна помош за успешно лечење во Италија

Бојан Крстески почна успешно да се лекува во Италија од стеноза на жолчни патишта во црниот дроб. Според информациите од неговите најблиски, досега интервенциите чинеле...

Здравје 14.06.23 | 15:17

Ива од Велес се бори со последиците од леукемијата, да ѝ бидеме ветар во грб

Ива Милошевска, 21-годишна девојка од Велес, објави видеа во кои ја споделува својата битка со леукемијата и лекувањата во болница. Таа ја раскажа својата приказна за...

Македонија 22.05.23 | 20:46

Фирмата на внукот на Адеми, која ќе гради полициска станица, донирала за ДУИ трипати над дозволеното

Фирмата за градежништво „Еуровиа ДООЕЛ“ на Ељмедин Адеми, внук на поранешниот министер Абдулаќим Адеми, минатиот месец го доби тендерот за изградба на нов објект на...

Сервиси 20.05.23 | 15:13

За насмевката на Аце, завртете на овие броеви

Да му помогнеме на Аце што побрзо да се врати на безгрижната детска игра. Аце има 8 години и по втор пат е опериран од тумор во мозокот. Нашето момче треба да продолжи со...

Скопје 03.04.23 | 22:09

Стефковски застана на чело на одборот за собирање на средства за лекување на 19-годишниот Никола

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски застана на чело на одборот за собирање на средства за лекување на 19-годишниот Никола. „Ова е официјалната страна...

Македонија 14.02.23 | 15:43

Се изнаплукавте? A, зошто никој не напиша пофален збор за Македонците, најсиромашен народ во Европа, а веднаш се самоорганизираа за да помогнат

Се изнаплукавте ли доволно??? Три дена по ред читам како плукате и го поганите мојот народ само затоа што во донациите кои се мераат со тони и тони, случајно некому се...

Скопје 14.02.23 | 10:48

Вечерни фустани, обувки за фрлање, стара облека оставија граѓани за настраданите во земјотресот во Турција

Вечерни фустани, облека и обувки што се за фрлање, влечки за на плажа, стара и замирисана облека и слични нешта кои се комплетно неупотребливи и непотребни за настраданите...

Скопје 07.02.23 | 15:58

Донации во Скопје по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

На пункт на плоштадот Македонија отворен по разорниот земјотрес во Турција и Сирија, граѓани можат да донираат облека, храна, хигиенски средства и се она што им е неопходно...

Скопје 06.02.23 | 14:23

Македонскиот Црвен крст отвори сметки за донација за Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија информира за сметки и телефонски броеви на кои сите заинтересирани правни субјекти и граѓани може да донираат парична помош за настраданото...

Здравје 28.12.22 | 16:43

Марко има 25 години и 4-ти степен на канцер: Лекот е во Париз, да му олесниме да стигне!

Подолу на сликата е нашиот другар Марко, кој има 25 години и се соочува со 4-ти степен на канцер, се наведува во апелот на социјалните мрежи. За негово лекување кое ќе се...

Здравје 16.12.22 | 21:30

Да ѝ помогнеме на Весна од Прилеп

Јас се викам Весна. Јас сум од Прилеп, Македонија. Дијагностициран ми е метастатски рак на белите дробови. Имам две деца, 20-годишна ќерка и 13-годишен син. Ви благодарам...

Калеидоскоп 28.10.22 | 20:15

Проект среќа: Се собираат донации за момче кое полни 18 години, а никогаш не славело роденден

Итно и Битно!!! ❤️ Пријатели, знаете дека сме секогаш тука за сите деца и млади на кои им треба помош од било каков тип, а неможат да си ја дозволат. Е овде се работи за...

Здравје 10.10.22 | 13:20

За првите чекори на Павел да не му бидат и последни – потребни сме му!

Драги хумани луѓе Павел ги направи првите чекори после 5 години поминати во кревет. Да не дозволиме заради недостаток од финансиски средства детството на ова детенце...