Ознака: договор за добрососедство со бугарија
Македонија 17.01.24 | 15:22

Бугарија среде Скопје промовира филм за Мара Бунева, поради „добрососедството“ на Заев, Македонија не смее да сними филм со историска тематика

Во  Бугарскиот културно-информативен центар во Скопје беше претставен филмот „Одмаздничката“ посветен на големата бугарска хероина од Тетово Мара Бунева. Филмот...

Македонија 08.05.23 | 14:04

Чепреганов: Македонија нема заедничка историја со Бугарија за заеднички да одбележува историски датуми и личности

„Договорот за пријателство и соработка со Бугарија е клучниот создавач на сите проблеми во односите меѓу двете земји, кои се на најниско ниво во последните 80 години....

Македонија 26.04.23 | 12:57

Османи со порака до бугарски пријатели дека обврските од Договорот и од двата протокола не се заборавени

По бројни предизвици на патот кон полноправно членство во Европската Унија и неверојатни 22 години од потпишувањето на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, Република...

Македонија 03.04.23 | 23:12

Ковачевски: По сите тие договори од 2001 до денес Македонија секогаш излегувала како победник

„Ние досега сме донеле голем број на тешки одлуки, почнувајќи од 2001 година со Охридскиот рамковен договор, потоа со Преспанскиот договор, со договорот со Грција, како...

Македонија 16.03.23 | 20:53

Ковачевски: Нови услови од Бугарија не може да има

Двотретинско мнозинство и е потребно на државата. До сега не блокираа со вето, сега за прв пат можеме сами себе да се блокираме на нашиот пат кон ЕУ, изјави премиерот,...

Македонија 06.02.23 | 22:33

САД ја поздравуваат деескалцијата на реториката меѓу Софија и Скопје

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на Бугарија и на Македонија за деескалција на реториката и за тоа што охрабрија достојно чествување во Скопје на денот...

Македонија 02.02.23 | 22:11

МВР демантира дека во сабота ќе доаѓаат бугарски полицајци

Министерството за внатрешни работи (МВР) најостро ги демантира лагите изнесени на порталот Макпрес дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и бугарски полицајци. -Станува...

Македонија 02.02.23 | 20:08

Халили: Бугарија ја призна Македонија, но ги забораваме нивните тврдења дека како „втора бугарска држава“

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија, вели Мухамед Халили, претседател на Советот на амбасадорите...

Македонија 02.02.23 | 16:09

Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со македонските Бугари

Претставниците на македонските Бугари треба сериозно да се сфатат и нивните проблеми да бидат воочени и решени од институциите на Република Македонија. На...

Балкан 29.01.23 | 10:44

Ќучук: Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се...

Македонија 28.01.23 | 10:53

Криминогеноста на власта е причина за попустливоста- како дојдовме до тоа „маргиналците“ од Бугарија да станат тема на Совет за безбедност“

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши. Дојде ред на толку потпишани договори, анекси, протоколи и слично, односите меѓу двете земји да бидат тема...

Македонија 28.01.23 | 10:10

Бугарија усвои декларација: РСМ веднаш да престане со агресивните антибугарски манифестации и манипулации од минатото

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како што е наведено,...

Македонија 26.01.23 | 14:02

Aна Павловска Данева: Не се они криви што не посипуваат со фекалии, туку нашиве што срамно молчат!

Професорката од Правниот факултет Ана Павловска Данева со свој став на тема „бугарски провокации“. Не се они криви што не посипуваат со фекалии, туку нашиве што срамно...

Македонија 26.01.23 | 08:30

Андоновски: Уставни измени под вакви услови нема да има, ЕУ мора да ни гарантира македонскиот идентитет и дека Бугарија да блокира кога ќе посака

Ние имаме партнер во граѓаните, тие на анкетите кажуваат што мислат. Изборите ќе дојдат и на избори ќе кажат што мислат. ВМРО-ДПМНЕ во својата коалиција нема никаков...

Балкан 12.11.22 | 16:36

Османи: Комуникацијата со Бугарија мора да биде постојана и интензивна

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска порача дека комуникацијата со Република Бугарија мора да биде постојана и интензивна. -Колку повеќе оставаме простор...

Македонија 08.11.22 | 20:53

Османи: Да им се спротивставиме на провокациите и на оние кои не сакаат добри односи меѓу Скопје и Софија

Целта на мојата посета на Софија е продлабочување на односите меѓу Македонија и Бугарија, како и зајакнување на институционалната соработка, изјави министерот...

Македонија 17.10.22 | 22:37

Димитров: Вето ќе имаше и да не го потпишевме Договорот со Бугарија

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен вицепремиер за европски прашања, Никола Димитров смета дека доколку не го потпишевме Договорот за добрососедство...

Македонија 17.10.22 | 21:45

Мицкоски: Кога ќе дојдеме на власт подготвени сме да репреговараме за Договорот со Бугарија, ако тоа не успее, ќе побараме 61 пратеник за негово поништување

„Оваа егзибиционистичка и лоша политика која ја води Владата не доведе до една ваква ситуација и ВМРО-ДПМНЕ многу пати до сега предупредуваше дека на овој начин практично...

Македонија 05.10.22 | 09:55

Петифер: Доброто однесување на македонските влади носи сѐ поголеми понижувања, а Преспанскиот договор е најлошото нешто

Во Нивици беше потпишан договор што ја институционализира Македонија како земја од втора категорија, вели во интервјуто за МКД.мк Џејмс Петифер, професор по историја...

Македонија 21.09.22 | 21:05

Жежов: Допрва доаѓаат проблемите од договорите со Грција и Бугарија

Договорите со Грција и Бугарија ја изменија буквално личната карта на Македонија. Овие два договори ја редефинираа Република Македонија. Ни се случи една драматична...