Ознака: договор за добрососедство со бугарија
Македонија 29.11.20 | 15:56

Заев пак пробува да се испере: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои говораат македонски јазик

„Продолжуваме да бараме решенија. Само така е европски, само така е македонски. Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик”, овјави меѓу другото...

Македонија 29.11.20 | 15:43

Михајловски: Стани народе и ослободи ја бурата!

Актерот Тони Михајловски, кој инаку е дел од ВМРО-ДПМНЕ повика на масовен протест против продавањето на македонската историја од страна на премиерот Зоран Заев. Во секој...

Македонија 29.11.20 | 14:12

Шекеринска: Пораките однадвор се дека од нас и од Бугарија се очекува да се стави точка на недовербата и непријателството

Пораките коишто доаѓаат однадвор покажуваат дека од Македонија и од Бугарија се очекува да стават точка на недовербата и непријателството и да инвестираат во политика...

Македонија 29.11.20 | 13:57

Утре Македонците протестираат во 11 града – Срамот на Заев не е заеднички

Утре се организираат 11 протести низ градовите во Македонија, на кои ќе се искаже револтот од ставовите на премиерот Зоран Заев посочени во неговото интервју за БГНЕС. ОСТАВКА...

Македонија 29.11.20 | 12:57

Прифаќањето „Патоказ“ на Договорот би значело прифаќање на бугарските барања од Рамковната позиција

Предлогот на помошникот секретар е коректен, почеток на преговори без билатералните спорови внатре во рамката на ЕУ, што е спротивно на “Патоказот” предложен...

Македонија 29.11.20 | 12:25

Заевиот брат, Борисов: Македонците се насила преобатени Бугари

Во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ), бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека минатото е еднакво важно како и иднината и тврди...

Македонија 28.11.20 | 19:31

Да го повикаме сиот народ на улица за да покажеме дека ова не е пуста територија за делба на маса

Професорките  д-р Елка Јачева-Улчар, од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и  м-р Дарија Андовска од Факултет за музичка уметност испратија отворено писмо...

Македонија 28.11.20 | 19:06

Заев: Немам закажано средба со Борисов

Премиерот Зоран Заев денеска изјави за ТВ 21 дека нема закажано средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов. -Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов. На ниво...

Македонија 28.11.20 | 19:01

Ангел Димитров: Интервјуто на Заев не е доволно, треба меѓународно-правен документ

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим на историчари, Ангел Димитров. Во...

Македонија 28.11.20 | 18:02

Тасевски: Копирајте ги сите навреди кон Македонците на социјалните мрежи, да видиме Обиџуко до каде ќе оди

Оваа предавничка, јаничарска власт му објави информациска војна на македонскиот народ. Целта им е да му ја затнат муцката на секој Македонец којшто остро ќе се спротивстави...

Македонија 28.11.20 | 17:50

Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил роден во бугарски вилает

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски  вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не...

Македонија 28.11.20 | 17:38

Внуката на Корчагин: Дедо ми беше убиен два пати – еднаш од бугарските фашисти, еднаш од македонската власт

Раде Јовчевски Корчагин е убиен два пати. Еднаш од фашистите Бугари, а денес за жал од македонските власти – вака ја започнува приказната внуката на Раде Јовчевски Корчагин...

Македонија 28.11.20 | 17:24

Димитриевски бара извинување од Борисов, протестна нота или прекин на разговорите со Бугарија

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, побара извинување од бугарскиот премиер Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада и...

Македонија 28.11.20 | 16:28

Мицкоски до Бугарија: Ако мислите дека преку поддршка на квислинзи во Македонија ќе успеете, се лажете

Овој наш протест овде денес е повеќе од партиски, овој наш протест е на народот против лошите политики кои носат лош живот и урнисано достоинство. Заедно заедно ќе победиме,...

Македонија 28.11.20 | 16:17

Овој викенд се распарчува Македонија во Софија и се преговара за иднината на нашиот идентитет!

Сакам да упатам порака до овие во Владата, до Зоран Заев, на памет да не ви паѓа да го продавате македонскиот идентитет. Ви ветувам заедно со овој народ овде ова „диво...

Македонија 27.11.20 | 22:43

Османи потврди: Бугарија бара да прифатиме дека македонскиот јазик е заснован на западно-бугарски дијалект

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за „360 степени“, вели дека барањето на Бугарија да се прифати дека македонската етногенеза е бугарска, а македонскиот...

Македонија 27.11.20 | 11:23

Спомен-плочата на Мучето ни стана камен околу вратот: Виновни сме што дозволивме да ни се случи Заев

Во последниот број на неделникот Република уредникот Ненад Мирчевски ја откри приказната за избрусениот „бугарски окупатор“ на паметникот на народниот херој Благој...

Македонија 26.11.20 | 23:55

Утре блокади во Куманово, Тетово, Кавадарци, Прилеп, Битола и Охрид – граѓаните против пробугарските ставови на Заев

Барам Заев под итно јавно да се извини за своите ставови изнесени на бугарскиот медиум, за навредите врз македонските граѓани и нашите предци и херои. Тоа не е став на...

Македонија 26.11.20 | 23:03

Ако Заев склучи штетен договор со Бугарија, ВМРО нема намера тоа да го почитува

Од студиото на ТВ21 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати апел на 8 декември Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, зашто, како што...

Македонија 26.11.20 | 22:44

Цветковски: Го следевте ли предлогот на Пендаровски за лидерска? Мицкоски: Не, па нели тој е неискусен

Вечерва во емисијата Клик Плус каде гостуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прашање на новинарот Цветковски што мисли тој за изјавата на претседателот...