Ознака: договор за добрососедство со бугарија
Македонија 10.12.20 | 21:51

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во нов елемент на лажен патриот

Откако Зоран Заев понуди и беше подготвен да разнебити се што е македонско со цел да остане на власт и повторно не доби датум за преговори за членство во ЕУ, видовме дека...

Македонија 10.12.20 | 21:08

Заев: Дури и за танго треба двајца, вчера имав горчина и тага во моите очи

Она што треба да биде јасно дадено на знаење е дека друг пат освен патот кон полноправно членство во ЕУ нема. Остануваме фокусирани целосно на тој пат. Апсолутно знаеме...

Македонија 10.12.20 | 20:31

Заев: Пече, корне, кине ова вето, но Бугарија останува наш пријател, а Борисов мој брат

Иако го печем корне, кине, македонскиот премиер Зоран Заев смета дека Бугарија е нашпријател а бугарскиот премиер Бојко Борисов негов брат. Бугарија останува наш пријател,...

Македонија 10.12.20 | 20:18

Заев: Имаме ние граѓани кои се Бугари по опредлба, а се чувствуваат и Македонци

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека всушност главниот проблем на Бугарија било што ќе биде со два милиони македонски Бугари...

Македонија 10.12.20 | 20:09

Заев: На другите им е лесно, тие се на топло, а ние сме на ладното и сакаме да влеземе внатре

Премиерот Зоран Заев вечерва во Топ тема на Телма изјави дека Македонија нема намера да се меша во внатрешните работи во Бугарија. Вели дека не може еден народ на друг...

Македонија 10.12.20 | 17:59

Ова не е татковина, маќеа се вика тоа, лош очув, во тоа ни ја претворивте земјата

Ваква држава не е татковина, маќеа се вика тоа, лош очув, во тоа ни ја претворивте земјата – посочува аналитичарот, некогашен функционер во ВСДСМ, Ивор Мицковски на...

Македонија 09.12.20 | 19:58

Милошоски: Го предупредивме Заев пред да го потпише Договорот дека ќе ни донесе проблеми

Договорот со Бугарија носеше повеќе проблеми отколку решенија, рече во вечерашното гостување на „Сител“ пратеникот Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Посочи...

Македонија 07.12.20 | 19:11

Панов: Со Бугарија треба да се разговара врз основа на научни факти, а не политички

Наместо да се дискутира врз основа на научни факти, политички се утврдуваат личности, тоа не може да биде работа или начин на работа на мешовитата комисија меѓу Македонија...

Македонија 06.12.20 | 13:00

Бандата далтони составена од Бучковски, Османи, Димитров и Заев се откажа од придавката македонски, ќе одговараат за велепредавство

Бандата далтони која што е позади мене составена од Зоран Заев, Никола Димитров, Бујар Османи и Владо Бучковски се луѓето кои што одлучуваат за македонскиот идентитет,...

Македонија 05.12.20 | 15:56

Заев очекува ветото да остане до крајот на годинава, за Каракачанов нема вето, туку критериуми

  Не е точно дека Бугарија ѝ стави вето на Македонија, туку поставивме критериуми, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во денешното...

Македонија 04.12.20 | 16:45

Напредокот од последниот состанок на заедничката комисија со Бугарија е нула, главен проблем е употребата на придавката ‘македонски’

Треба да констатираме дека напредокот од 11-от по ред состанок на заедничката мешовита комисија со Македонија е нула. Ова го рече копретседавачот на заедничката мешовита...

Македонија 03.12.20 | 15:52

Бучковски треба да биде мотиватор за спроведување на Договорот со Бугарија, вели Заев

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека специјалниот претставник на Владата за Бугарија Владо Бучковски треба да биде само мотиватор за спроведување на Договорот...

Македонија 01.12.20 | 21:31

Не треба да се премолчат бугарските окупаторски години, „Никогаш и од никој“

Бугарија, која во периодот од април 1941 година до септември 1944 година била сојузник на Третиот Рајх (дел од нацистичко-фашистичката оска), е окупатор на територијата на...

Македонија 01.12.20 | 21:27

Македонските војници со писмо до власта: Ни ја зедовте Македонија од униформата и ни забранивте да ја носиме

Почитувани Претседател, Премиер, Министер за одбрана, Ние, како припадници на АРМ, цениме дека ова писмо треба да почне со заклетвата: „Се колнам дека ќе ги бранам слободата,...

Македонија 01.12.20 | 21:21

Претседателот на МАНУ: Македонија е заробена држава со целосна партизација на општеството

Македонија се наоѓа во групата хибридни режими, истакна во вечерашното гостување академик и претседател на МАНУ Љупчо Коцарев во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија...

Македонија 01.12.20 | 21:16

Комисијата е политичка, се сe крие од јавноста, мора да се бранат државните интереси

Комисијата е политичка, се сe крие од јавноста, мора да се донесе декларација и покрај нетрпението меѓу власта и опозицијата сите да седнат да договорат за бранење на...

Македонија 01.12.20 | 21:07

Литовски: Решението со Бугарија не е во попуштање, невистинито и неприфатливо е дека имаме бугарски корени

Решението со Бугарија не е во попуштање, затоа што Бугарија постојано ќе излегува со нови барања се додека не го оствари својот Сан-стефански сон кој кој е дел од официјалнта...

Македонија 01.12.20 | 20:50

Бучковски: Не сум нечиј џокер, ниту пак нечиј ас скриен во ракавот

Јас не сум чудотворец. Од друга страна, нити сум нечиј ас скриен во ракавот, ниту сум пак нечиј џокер. Јас сум Владо Бучковски, поранешниот премиер, кој во изминатите петнаесет...

Македонија 01.12.20 | 20:32

Ако ова на Заев беше вистинското решение за името и идентитетот, и претходните влади ќе го решеа досега

Идентитетските прашања никогаш и воопшто не требаше да бидат ставени на маса како нешто за што се преговара, бидејќи навистина за тоа не се преговара, нагласи професорката...

Македонија 01.12.20 | 20:15

Македонците утре протестираат во 15 града – Оставка на Заев, слобода на народот!

Продолжуваме заедно со народот во битка за одбрана на честа и достоинството на македоската држава и македонскиот народ. Нема да дозволиме понижување и распродажба...