Ознака: централен регистар
Вести 10.09.21 | 10:17

Централен регистар со продолжено работно време за поднесување пријави за локалните избори

Централен регистар, односно регионалните регистрациони канцеларии в недела, понеделник, вторник и во среда ќе работат со дежурства и продолжено работно време поради...

Македонија 10.09.21 | 09:59

Централниот регистер со ново работно време поради роковите за поднесување на пријави за претстојните локални избори

Во деновите недела – 12.09.2021, понеделник – 13.09.2021, вторник – 14.09.2021 и среда – 15.09.2021, Централен регистар, односно Регионалните регистрациони канцеларии ќе работат со дежурства...

Економија 12.03.21 | 08:42

Продолжен рокот за доставување годишни сметки до Централниот регистар до 25 март

Централиот регистар го продолжи рокот за достаување годишна сметка до 25 март 2021 година. Согласно барањата пристигнати до Централниот регистар, со кои се бара одложување...

Економија 24.02.21 | 10:33

Централниот регистар ќе прима годишни сметки во хартиена форма во сабота и понеделник

Централниот регистар на Република Македонија информира дека ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2020 година во хартиена форма на 27 февруари во сабота...

Економија 19.02.20 | 09:37

Прием на годишни сметки во Централниот регистар до 20 часот

Централниот регистар информира дека на 27, 28 и 29 февруари и на 16 март годинава ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2019 година од 08:00 до 20:00 часот. Во...

Македонија 18.02.20 | 13:33

Стаменковска-Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката...

Економија 13.01.20 | 09:23

Отказ за вработениот во Централен регистар, кој им се закануваше на новинарките Јордановска и Коровешовска

Директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски донесе Решение за престанок на работниот однос на лицето Емил Јакимовски поради, како што соопштија...

Економија 12.01.20 | 15:16

Бошковска-Јанковски: Фејсбук страната на Централниот регистар е хакирана

Фејсбук страната на Централниот регистар е хакирана, соопшти директорката Марија Бошковска-Јанковски. Таа вели дека објавите кои ќе бидат постирани од таа страна не...

Економија 12.01.20 | 14:57

„Директорката на Централен регистар е зафатена со местење тендери, ќе ви одговори за два месеци“

По заканите кои беа упатени до новинарка на порталот А1-он од страна на вработен во Централен регистар, веќе четири часа ФБ-страницата на оваа институција стои статус...

Економија 20.12.19 | 18:02

Регистар на вистински сопственици од февруари следната година

Централниот регистар најави дека на почетокот на февруари следната година ќе го стави во функција регистарот на вистински сопственици којшто ќе покажува каде некој...

Економија 20.12.19 | 13:59

Ќе се прави регистар на вистински сопственици

Централниот регистар најави дека на почетокот на февруари  следната година ќе го стави во функција регистарот на вистински сопственици којшто ќе покажува каде некој...

Скопје 07.10.19 | 22:45

Дрисла сè уште не е на градот: Шилегов ќе бара да се разреши директорката на Централен регистар

Ќе барам разрешување на директорката и на регистраторите на Централен регистар ако и натаму одбиваат „Дрисла“ да ја впишат во владение на Град Скопје, изјави вечерва...

Црна хроника 20.09.19 | 12:14

Поднесено обвинение против поранешниот директор и тројца вработени од Централниот регистар

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение против порнешниот директор на Централниот регистар Андреја Поповски за злоупотреба на службената положба...

Македонија 03.09.19 | 15:03

Централен регистар: Извршен е упад во компјутерскиот систем, податоците не се загрозени

Централниот регистар на Македонија потврдува дека е извршен упад во компјутерскиот систем и потенцира дека при упадот воопшто не се нарушени состојбата и интегритетот...

Црна хроника 03.09.19 | 13:39

Јосифовски извршил хакерски упад во Централен регистар

Поранешниот пратеник Љубомир Јосифовски кој синоќа бил приведен и однесен на распит во полициската станица Беко, извршил класичен хакерски упад во ситемот на Центарлен...

Црна хроника 07.08.19 | 11:22

Со амин на екс-директор на Централен регистер вработена земала плата, а не одела на работа

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои едно е осомничено за кривично дело – Злоупотреба на службената...

Македонија 20.02.19 | 15:16

Не ја бива за фризерка, ама како психолог во државна фирма во оддел маркетинг може ќе направи кариера

Емилија Бошковска, сестра на Марија Бошковска Јанковски, директорка на Централниот регистар од август минатата година е вработена во Акционерското друштво за изградба...

Економија 20.02.19 | 12:51

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ стана шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај директорката на Централен регистар,...

Скопје 19.02.19 | 18:19

Братучедот на градоначалникот вработен во Централен регистар, Наумоски вели не се виделе, па не знаел

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеци бил вработен во Централен регистар на определено време, дознава...