Ознака: цена
Економија 15.06.20 | 16:06

ВМРО-ДПМНЕ: Заев на секое семејство му зема 1000 денари, само од покачената цена на горивата

Власта не запира со крадење од народот. Покачувањето на цената на горивата денеска е директна последица на покачената акциза и желбата на Заев да го полни буџетот со...

Економија 08.06.20 | 11:14

РКЕ бара да ја определува и конечната цена за вода

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во натамошниот период ќе побара да ја определува и конечната цена за вода на јавните комунални претпријатија,...

Свет 01.06.20 | 09:58

Растe ценaта на нафтата на светските берзи

Цената на нафтата на светските берзи минатата недела повторно се зголеми, петти пат по ред, бидејќи се очекува натамошен пад на производството, додека побарувачката...

Свет 22.05.20 | 09:27

Цената на нафтата на највисоко ниво од март

Цената на нафтата денеска порасна на највисоко ниво од март. Растот е поддржан од залихите во САД, и намалување на понудата од страна на ОПЕК, и опоравување на побарувачката...

Економија 18.05.20 | 13:10

Сме се возеле евтино: Откако накалемија акциза од 3 денари, цената на горивата постојано расте

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Цените на бензините и дизелот се зголемуваат. Од вечерва на полноќ малопродажната...

Свет 05.05.20 | 11:05

Расте цената на нафтата

Цените на нафтата на светскиот пазар утрово се по пораст за 7 до 10 проценти. Јунските преддоговори за американската сурова нафта „ВТИ“ порасна за 9,76 проценти – на 22,38...

Свет 24.04.20 | 13:30

„Црното злато“ се опоравува: Цената на нафтата расте

Цената на „црното злато“ полека почнува да се опоравува на светските берзи. Според последните податоци, цената на јунските фјучерси на северноморската нафта од типот...

Свет 23.04.20 | 12:17

Купувајте злато: Вредноста допрва ќе му расте

Вредноста на златото изминативе 15 месеци се покажа како успешна и стабилна, со раст на вредноста од 10 проценти, откако стратезите на Федералните резерви направија промена...

Свет 21.04.20 | 08:45

За првпат во истoријата: Цената на нафтата падна под нулата

Цената на американската нафта падна под нулата за првпат во историјата. Ова се должи на недостигот на побарувачката среде пандемијата на коронавирусот, па производителите...

Економија 20.04.20 | 22:02

Историски пад на цената на нафтата, продавачите им плаќаат на купувачите

Цената на нафтата отиде во минус, со што ги натера продавачите на нафта да им плаќаат на купувачите за да се ослободат од залихите. Цената на суровата нафта за испораки...

Свет 13.04.20 | 08:52

ОПЕК+: Заврши нафтената војна, но поради коронавирусот бензините остануваат ефтини

Саудиска Арабија, Русија и другите земји извознички на нафта од ОПЕК+ и групата Г-20 синоќа склучија конечен договор за кратење на вадењето сурова нафта во висина од 9.7...

Економија 06.04.20 | 12:38

Бензинот поевтинува за половина денар, дизелот за еден денар

Цените на бензините од полноќ се намалуваат за половина денар, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се намали за еден денар, односно денар и половина,...

Економија 31.03.20 | 13:29

Короната ги бутна цените на становите за 4,3 отсто

Просечната цена на квадратен метар станбена површина поевтинила за 4,3 отсто во втората половина од минатата година во однос на првата половина, при што во Скопје намалувањето...

Економија 24.03.20 | 14:35

Ги чувале лимоните, за да ги продадат откако ќе скокне цената: Се вршат детални проверки

Инспектори на Државнот пазарен инспекторат прават детални проверки кај неколку големи компании увозници на јужно овошје по огромниот скок на цената на лимоните. Стојко...

Економија 23.03.20 | 12:03

Од вечер на полноќ: Историски пад на цената на горивата

Од полноќ цените на горивата поевтинуваат во просек за 9,18%, објави Регулаторната комисија за енергетика. Според новиот ценовник, кој стапува во сила од полноќ, бензинот...

Економија 17.03.20 | 12:08

Цените на маските ќе се замрзнат, на одредени производи цената се враќа како таа на 9 март

Основните продукти за заштита од коронавирусот кои се продаваат во аптеките (маски, алкохол, ракавици), се предвидени во вчерашната одлука на Владата за замрзнување...

Свет 09.03.20 | 09:58

Цената на златото продолжува да расте

Цената на златото денес надмина 1.700 долари за унца за прв пат од крајот на 2012 година, пренесува „Ројтерс“. Ширењето стравот од коронавирусот ги намали цените на акциите...

Свет 09.03.20 | 09:19

Цената на нафтата во слободен пад

Азиските берзи потонаа утрово, откако цените на нафтата се во слободен пад како резултат на стравувањата дека глобалната економија, ослабена од вирусна епидемија, може...

Економија 24.02.20 | 12:49

Oд вечер на полноќ: Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Свет 21.01.20 | 10:27

Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

Цените за изнајмување станови во поголемите германски градови престанаа да раснат во последниот квартал од минатата година. Во некои случаи, тие почнаа да паѓаат, покажува...