Ознака: Бране Петрушевски
Македонија 19.01.23 | 13:54

Петрушевски: Градоначалникот Митовски да си поднесе оставка после насилството

СДС и институциите под нивна контрола со невидена леснотија се обидуваат да го заташкаат скандалот во кој директен актер е нивниот функционер, градоначалникот на Крива...

Македонија 28.12.22 | 21:47

Нема да дознаеме кој е одговорен за случајот „Онишченко“, на пратеници од опозицијата не им издава безбедносен сертификат

Нема да дознаеме кој е одговорен за случајот Онишченко и тоа е проблемот на овој безбедносен сектор, се направи реформа на хартија, но реално надлежните не работат како...

Македонија 27.12.22 | 20:43

Петрушевски: Секој ден има дојави за бомби, а власта со затворена седница сака да избега од одговорноста за пропустите во институциите

Секој ден имаме дојави за бомби и тоа не натера да побараме седница на комисијата за одбрана и безбедност. Сметаме дека власта сака да избега од одговорноста која мора...

Македонија 27.12.22 | 20:20

Петрушевски: Ако Ковачевски не сака да го разреши Спасовски, тогаш многу скоро тие ќе бидат разрешени од народот на предвремени избори

Ќе ги искористиме сите алатки и нема да застанеме тука во делот на она што можеме како опозиција да го направиме. Сепак да бидеме свесни ние не сме носители на јавните...

Македонија 15.12.22 | 13:47

Пратеници бараат итна седница на Комисијата за одбрана и безбедност, три месеци државата е неспособна да се справи со дојавите за бомби

Повеќе од три месеци државата е неспособна да се справи со дојавите за бомби, туку напротив проблемот се проширува и во други градови, вели пратеникот Бране Петрушевски. Денес...

Македонија 01.11.22 | 13:48

Петрушевски поднесе претставка до ДКСК: ДКСК да поднесат кривична за владата, кои имале обврска, а не ги известиле за ново именуваните функционери

123 функционери криеле имот вреден 30 милиони евра, во аферата Тајни имоти, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ. Денеска до...

Македонија 31.10.22 | 13:13

Петрушевски: Власта стои зад „Тајни имоти“

Аферата „Тајни имоти“, во која се крие имот вреден над 30 милиони евра е директен производ на дезертерот Ковачевски. Ова го потврди и претседателката на ДКСК, која префрлајќи...

Македонија 27.10.22 | 21:40

Петрушевски: Целта со аферата „Тајни имоти“ е да го растресеме овој гнил систем кој со години не успева да се исчисти од криминалот и корупцијата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски во неговото гостување во емисијата „Клан Дебата“ која се емитува на ТВ Клан Македонија зборуваше за аферата „Тајни имоти“,...

Македонија 25.10.22 | 12:53

Нови детали од аферата „Тајни имоти“: Скриени градежни фирми, станови, куќи и скапи возила, Алберт Муслиу и адвокатот на СДС Ивица Јевтиќ не поднеле анкетни листови

Функционерите кои кријат имот преку бледи соопштенија се обидоа да ја извртат вистината, но заборавија дека со секој напад само потврдуваат дека СДС крие имот. Аферата...

Економија 05.10.22 | 20:13

Петрушевски: Мицкоски покажа државнички однос и застана на страна на граѓаните, а власта само докажа дека нема компас како да се справи со енергетската криза

Она што беше договорено на таа средба е дека ќе се разгледаат контактите кои што ние им ги доставивме. Она што е важно да се истакне се два моменти. Прво со самото прифаќање...

Македонија 05.10.22 | 19:52

Петрушевски: Ковачевски да им се извини на граѓаните за тоа што нивните пари ги дава за помош на свои фирми

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, во гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа, порача дека доколку премиерот Димитар Ковачевски...

Македонија 14.09.22 | 19:00

Петрушевски: Џафери ја погреши постапката, наместо да ја отфрли, Иницијативата требаше да се достави до претседателот на законодавно правната комисија

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието во своето гостување во емисијата „Аргумент плус“ зборуваше за Иницијативата за Референдум која претседателот...

Македонија 15.08.22 | 13:50

Петрушевски: Владата на Ковачевски веднаш да се извини и огради од скандалот со исвиркувањето на македoнскиот јазик

Секој ден нов скандал од владата на Ковачевски. На партиската прослава на ДУИ и СДСМ пред два дена, присутните на настанот го исвиркаа македонскиот јазик, изјави на прес-конференција...

Македонија 15.07.22 | 12:55

Петрушевски до СДСМ: Да ви се плукнам во договорот за асимилација

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, на денешната седница на Собранието на Република Македонија за францускиот предлог, својот говор го започна со цитат од...

Македонија 11.04.22 | 21:58

Петрушевски: Владата на СДСМ не прифати амандман поднесен од ВМРО-ДПМНЕ за покачување на платите на наставниците

Доколку сакаат да го вратат достоинството на просветниот работник, можат само со почитување на Колективниот договор, и ништо повеќе и ништо помалку, вели пратеникот...

Македонија 26.03.22 | 12:36

Петрушевски: Заеви од голтари преку СДСМ до милионери, а не плаќаат над 1 милион евра за данок

Пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, обвинува дека Заеви од голтари, преку СДСМ станале до милионери, а не плаќаат над 1 милион евра данок. Во продолжение реакцијата...

Македонија 19.03.22 | 12:48

Петрушевски: За 60 дена видовме дека Спасовски може и полошо од претходно, 50 разбојништва во Скопје и 3500 кривични настани за два месеци

Поминаа 60 дена откако Оливер Спасовски беше реизбран за министер за внатрешни работи, а овие 60 дена криминалот буквално метастазираше. Впрочем како што и претходните...

Македонија 02.02.22 | 19:53

Петрушевски: Карактеристика на владата на СДСМ е менување на политики од час во час, тоа покажува дека немаат стратегија, а Ковачевски нема став

Менувањето на политики од час во час е само доказ дека владата работи без анализа, стратегија, консултации со засегнати страни. Прават се колку да помине денот и колку...

Македонија 25.12.21 | 14:51

Петрушевски: Потребно е граѓаните да одлучат дали Ковачевски ќе стане премиер , а не монархот Зоран Заев

Ние сме сведоци овој период на една непромена на власт во СДСМ, туку на апсолутна една акција или поточно обид за акција за евакуација на Зоран Заев, Венко Филипче, Мила...

Македонија 13.11.21 | 22:28

Петрушевски: Јадна е таа Влада со прогласена доверба во Собрание без ниту еден присутен пратеник

Јадна е таа Влада со прогласена доверба во Собрание без ниту еден присутен пратеник – коментира пратеникот Бранислав Петрушевски. Тој вели дека во четвртокот кога...