Ознака: Борис Џонсон
Свет 20.07.21 | 10:51

Камингс го обвинува Џонсон: Беше против локдаун кога умираа повозрасни од 80 години

Премиерот Борис Џонсон не сакаше да се заострат мерките кога минатата есен имаше зголемување на инфекциите на коронавирус, бидејќи веруваше дека повеќето од тие што...

Свет 18.07.21 | 17:06

Џонсон пак во изолација, бил во контакт со заразениот британски министер за здравство

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и министерот за финансии Риши Сунак добија мерки за изолација поради контакт со министерот за здравство, Саџид Џавид, кој...

Свет 09.07.21 | 12:48

Џонсон би го прогласил понеделник за неработен ден ако Англија победи

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да го прогласи понеделник за неработен ден во Англија доколку националниот тим победи во финалето на Европското фудбалско...

Фудбал 08.07.21 | 19:17

„Газета“: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му ја враќа услугата на Џонсон

Англија ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ во полуфиналето на ЕУРО. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го сопре Каспер...

Свет 08.07.21 | 18:46

Џонсон: Поголемиот дел од британската војска се повлече од Авганистан

Велика Британија ја повлече речиси целата војска од Авганистан, изјави премиерот Борис Џонсон, со што е завршена официјалната улога во дводеценискиот конфликт, во момент...

Свет 08.07.21 | 14:38

Борис Џонсон не го прекршил парламентарниот кодекс со прифаќање на подарен луксузен одмор на Карибите

Британскиот премиер Борис Џонсон не го прекршил парламентарниот кодекс на однесување кога го прифатил подарениот луксузен одмор на Карибите, по победата на изборите...

Свет 05.07.21 | 18:07

Џонсон на 19 јули планира да укине многу од мерките против коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон има намера денеска на прес конференција да и соопшти на јавноста дека многу од рестриктивните мерки против коронавирусот, што беа...

Свет 05.07.21 | 14:38

Борис Џонсон на 19 јули планира да укине многу од мерките против коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон има намера денеска на прес конференција да и соопшти на јавноста дека многу од рестриктивните мерки против коронавирусот, што беа...

Свет 02.07.21 | 11:24

Последна официјална посета на Меркел на Велика Британија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе има состанок со британскиот премиер Борис Џонсон, во нејзината последна официјална посета на Велика Британија. Меркел,...

Свет 23.06.21 | 22:31

Прв состанок на Џонсон и кралицата Елизабета Втора по повеќе од една година

Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против...

Калеидоскоп 30.05.21 | 17:40

Прва фотографија од свадбата на Борис Џонсон и 23 години помладата невеста

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата избраничка Кери Симондс вчера ја озакониле својата врска на тајна венчавка, а денеска е објавена и првата фотографија од...

Калеидоскоп 30.05.21 | 08:40

Британскиот премиер Борис Џонсон тајно се ожени

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата свршеница Кери Симондс тајно се венчале во Лондон, објавија синоќа лондонските медиуми. Медиумите наведуваат дека Џонсон...

Калеидоскоп 24.05.21 | 11:59

Испратени се поканите за венчавката: Борис Џонсон се жени

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон (56) и неговата вереница Кери Сајмондс (33) одредиле датум за венчавката. Тие испратиле покани до семејствата и пријателите...

Свет 21.05.21 | 09:18

Џонсон: Велика Британија и СЗО ќе соработуваат на развојот на „пандемиски радар“

Велика Британија заедно со Светската здравствена организација (СЗО) ќе работат на развојот на „пандемиски радар“, систем што ќе помогне брзо да се идентификуваат сите...

Свет 11.05.21 | 10:49

Англија првпат по 14 месеци е без смртни случаи од ковид-19

За првпат по 14 месеци не се забележани смртни случаи поврзани со коронавирус во Англија, Шкотска и Северна Ирска. Пермиерот Борис Џонсон потврди дека Англија ќе продолжи...

Свет 21.04.21 | 13:21

Џонсон: На есен ќе имаме таблети против Kовид-19 со кои се лекуваме дома

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека до есен, Британците можеби ќе имаат нов начин на лекување на Ковид-19 со земање антивирусни апчиња. Во таа насока, Џонсон...

Фудбал 19.04.21 | 09:49

Политика и фудбал: Maкрон и Џонсон против лигата на богатите

Францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон не се согласуваат со одлуката за формирање европска Супер лига, надвор од ингеренциите на...

Свет 30.03.21 | 13:51

Љубовницата на Борис Џонсон открива сочни детали за врската: Четири години бевме интимни, го викав Александар Велики

Џенифер Аркури (35), деловна жена од Америка, изнесе сочни детали за страсната четиригодишна врска со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон (56), додека тој бил градоначалник...

Свет 20.03.21 | 08:17

Борис Џонсон ја прими вакцината на АстраЗенека

Британскиот премиер Борис Џонсон (56) ја прими вакцината против коронавирус од производителот АстраЗенека, пишуваат британските медиуми. Тој беше вакциниран во болницата...

Свет 18.03.21 | 11:52

Џонсон ќе се вакцинира со „Астра зенека“

Британскиот премиер Борис Џонсон откри дека наскоро ќе се вакцинира, и тоа со вакцината на „Астра зенека“, и покрај загриженоста низ цела Европа поради информациите...