Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе поднесе оставка откако се соочи со најголемата криза во својата политичка кариера.

Како што објави Би-Би-Си, Џонсон денеска ќе се повлече од претседателската позиција во Конзервативната партија, но ќе остане премиер до есен, односно до изборот на новото партиско водство.

Ова следува откако владата на Џонсон ја напуштија повеќе од 50 членови во изминатите 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.