Ознака: Борис Џонсон
Свет 23.06.21 | 22:31

Прв состанок на Џонсон и кралицата Елизабета Втора по повеќе од една година

Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против...

Калеидоскоп 30.05.21 | 17:40

Прва фотографија од свадбата на Борис Џонсон и 23 години помладата невеста

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата избраничка Кери Симондс вчера ја озакониле својата врска на тајна венчавка, а денеска е објавена и првата фотографија од...

Калеидоскоп 30.05.21 | 08:40

Британскиот премиер Борис Џонсон тајно се ожени

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата свршеница Кери Симондс тајно се венчале во Лондон, објавија синоќа лондонските медиуми. Медиумите наведуваат дека Џонсон...

Калеидоскоп 24.05.21 | 11:59

Испратени се поканите за венчавката: Борис Џонсон се жени

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон (56) и неговата вереница Кери Сајмондс (33) одредиле датум за венчавката. Тие испратиле покани до семејствата и пријателите...

Свет 21.05.21 | 09:18

Џонсон: Велика Британија и СЗО ќе соработуваат на развојот на „пандемиски радар“

Велика Британија заедно со Светската здравствена организација (СЗО) ќе работат на развојот на „пандемиски радар“, систем што ќе помогне брзо да се идентификуваат сите...

Свет 11.05.21 | 10:49

Англија првпат по 14 месеци е без смртни случаи од ковид-19

За првпат по 14 месеци не се забележани смртни случаи поврзани со коронавирус во Англија, Шкотска и Северна Ирска. Пермиерот Борис Џонсон потврди дека Англија ќе продолжи...

Свет 21.04.21 | 13:21

Џонсон: На есен ќе имаме таблети против Kовид-19 со кои се лекуваме дома

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека до есен, Британците можеби ќе имаат нов начин на лекување на Ковид-19 со земање антивирусни апчиња. Во таа насока, Џонсон...

Фудбал 19.04.21 | 09:49

Политика и фудбал: Maкрон и Џонсон против лигата на богатите

Францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон не се согласуваат со одлуката за формирање европска Супер лига, надвор од ингеренциите на...

Свет 30.03.21 | 13:51

Љубовницата на Борис Џонсон открива сочни детали за врската: Четири години бевме интимни, го викав Александар Велики

Џенифер Аркури (35), деловна жена од Америка, изнесе сочни детали за страсната четиригодишна врска со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон (56), додека тој бил градоначалник...

Свет 20.03.21 | 08:17

Борис Џонсон ја прими вакцината на АстраЗенека

Британскиот премиер Борис Џонсон (56) ја прими вакцината против коронавирус од производителот АстраЗенека, пишуваат британските медиуми. Тој беше вакциниран во болницата...

Свет 18.03.21 | 11:52

Џонсон ќе се вакцинира со „Астра зенека“

Британскиот премиер Борис Џонсон откри дека наскоро ќе се вакцинира, и тоа со вакцината на „Астра зенека“, и покрај загриженоста низ цела Европа поради информациите...

Свет 21.02.21 | 10:04

Џонсон со амбициозен план – да се вакцинираат сите возрасни Британци до крајот на јули

До крајот на јули, на сите постари луѓе во Велика Британија ќе им биде понудена вакцина за коронавирусот. Тоа го вети британскиот премиер Борис Џонсон, јави ДПА. Тој посочи...

Свет 19.02.21 | 19:05

Џонсон до Меркел: Нè слушаш ли, Ангела? Треба да го исклучиш микрофонот!

Денешниот состанок на Г7 ќе се памети по моментот кога британскиот премиер Борис Џонсон и кажал на германската канцеларка Ангела Меркел да го исклучи својот микрофон. Имено,...

Свет 17.02.21 | 19:54

Џонсон: Загрижени сме за судбината на принцезата Латифа

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е загрижен за судбината на принцезата Латифа, една од ќерките на владетелот на Дубаи, и рече дека овој случај ќе...

Свет 26.01.21 | 23:40

Џонсон: Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Повеќе од 100.000 Британци починале од ефектите на ковид-19, покажуваат денешните официјални податоци, додека владата се обидува да ја забрза вакцинацијата и да го спречи...

Свет 20.01.21 | 15:43

Џонсон: Бришењето полициски податоци е незамисливо

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека е назамисливо тоа што се изгубени полициски податоци, но нагласи дека неговата Влада работи на враќање на истите...

Свет 11.01.21 | 15:26

Џонсон: Во Британија досега вакцинирани два милиона граѓани

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека досега вакцината ја примиле 2,4 милиони граѓани. Мислам дека досега вакциниравме два милиона луѓе – рече Џонсон...

Свет 04.01.21 | 23:55

Британија влегува во третиот национален локдаун, соопшти вечерва Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва објави дека Британија влегува во третиот по ред национален карантин, откако бројот на новозаболени веќе неколку дена по ред...

Свет 01.01.21 | 09:36

Џонсон: Се уште ни претстои тешка борба со пандемјата, но јас сум оптимист

Британскиот премиер, Борис Џонсон, во својата новогодишна порака порача дека е оптимист, но дека на Британците и понатаму им претстои тешка борба со корона вирусот. Нашите...

Свет 31.12.20 | 23:37

За 80 минути Британија излегува од ЕУ, а таткото на Борис Џонсон аплицира за француско државјанство

Таткото на британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е во процес на аплицирање за француско државјанство за да ги одржи своите врски со Европската унија...