Ознака: блаже конески
Култура 21.12.21 | 11:06

Стефоска: Блаже Конески, тој тивок и кроток човек, добиваше строг лик со кој до крај го бранеше секој збор, секоја буква од македонската азбука

Блаже Конески, тој тивок и кроток човек, добиваше строг лик со кој до крај го бранеше секој збор, секоја буква од македонската азбука – рече министерката за култура Ирена...

Македонија 20.12.21 | 14:13

Чествувањето на Конески е чествување на кодот на нашата држава

Чествувањето на Блаже Конески е чествување на кодот на нашата држава и нација, кодот на нашиот бит и нашиот идентитет. Денес, не е доволно само свечено да го чествуваме...

Култура 20.12.21 | 09:35

Концерт и изложба по повод „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ вечерва во Филхармонија

Завршна манифестација со која ќе биде заокружено чествувањето на „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ ќе се одржи вечер во Филхармонија. Оркестарот на Филхармонијата...

Македонија 19.12.21 | 22:01

Пендаровски: Македонскиот народ е привилегиран да има како дел од своето наследство вертикала каква што е Конески

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се обрати на свеченото одбележување на јубилеите „75 години Филолошки факултет“ и „100 години од раѓањето на Блаже Конески“...

Култура 19.12.21 | 20:14

Академик Влада Урошевиќ: За сите нас Блаже Конески беше еден стар мудрец

Во чест на стогодишнината од раѓањето на великанот на македонската книжевност Блаже Конески и со цел да го зачува од заборавот и да го доближи до новите генерации, издавачката...

Култура 19.12.21 | 08:24

Голем јубилеј: Пред точно сто години се родил Блаже Конески

На денешен ден, пред 100 години во прилепското село Небрегово, е роден академик Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, писател, врвен поет и...

Култура 18.12.21 | 12:27

Завршна манифестација по повод „2021 – Година во чест на Блаже Конески“

Во Филхармонијата в понеделник (20 декември) во 19:00 часот ќе се одржи завршната манифестација со која ќе биде заокружено чествувањето на „2021 – Година во чест на Блаже...

Култура 16.12.21 | 07:34

Промоција на пет реобјавени дела од Блаже Конески во чест на стогодишнината од неговото раѓање

Во чест на стогодишнината од раѓањето на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, издавачката куќа „Арс Ламина“ реобјави пет негови значајни дела. Станува...

Култура 13.12.21 | 12:22

„Арс Ламина“ во чест на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески објави пет негови книги со нови предговори и поговори од книжевници и професори

Издавачката куќа „Арс Ламина“ во чест на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески, великанот на македонската книжевност објави пет негови книги кои ќе бидат претставени...

Култура 10.12.21 | 08:42

Во НУБ „Св. Климент Охридски“ денеска поетско читање во чест на Блаже Конески

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, во соработка со Друштвото на писателите на Македонија и Фондацијата „Небрегово“, денеска...

Македонија 07.12.21 | 10:06

Заев: Животот и делото на Конески се судбински врзани со раѓањето на македонската државност

На денешен ден, 7 декември, во 1993 година, почина академик Блаже Конески. Животот и делото на Конески се судбински врзани и со раѓањето на македонска државност, напиша...

Македонија 22.10.21 | 18:34

Пендаровски: Конески во наследство ни ги остави мислите, зборот, емоциите, духовноста и јазикот без да побара надомест

Во време кога сите наши потпорни точки се сериозно предизвикани, во време кога се соочуваме со страдање и смрт на глобално ниво, во време кога пандемијата не дистанцираше...

Култура 18.10.21 | 13:54

Необјавен текст на Блаже Конески претставен на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

Непознат ракопис што на три страници го напишал Блаже Конески и му го посветил на Никола Јонков Вапцаров беше претставен денеска на почетокот на шестите Отворени денови...

Култура 18.10.21 | 09:21

Конески ги задолжи сите генерации да го чествуваат неговиот придонес за македонскиот јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го прими секретарот на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, Атанас Конески. Атанас Конески...

Култура 02.09.21 | 09:10

100 години од раѓањето на Блаже Конески во Кинотека: Кратки документарни филмови и откривање на мурал во чест на великанот

На 7 септември, вторник, во 20 часот, по повод 30 години Република Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески, во Кинотеката ќе бидат проектирани документарни...

Култура 25.08.21 | 09:38

Поезијата на Блаже Конески пред платото на  Центарот  за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга

Љубителите на пишаниот збор имаa можност да уживаат во поезијата на Блаже Конески. Неговите дела, кои ги интерпретираше актерката Симона Спировска и пијанистот Дино...

Култура 23.08.21 | 16:14

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески вечерва пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци” во Струга

Во чест на 100 години од раѓањето на македонскиот поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и лингвист Блаже Конески, вечер пред платото на Центарот за култура „Браќа...

Култура 11.08.21 | 11:14

10. издание на Вевчанското културно лето посветено на Блаже Конески

Под мотото „Вевчани за Блаже Конески“ денеска во Вевчани почнува 10. Вевчанско културни лето „ВЕВКУЛ 2021“, во чии рамки ќе бидат одбележани 100 години од раѓањето на великанот...

Култура 30.07.21 | 12:10

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Националната и универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески ќе...

Култура 30.07.21 | 09:49

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов во центарот на Прилеп

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов осамнаа во центарот на Прилеп, како дел од проектот „Улична уметност, можност за реактуелизација и презентација на...