На 19 април во скопското кино „Милениум“ премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „Јанѕа“ за ликот и делото на Блаже Конески. Филмот е во режија на Никола Т. Калајџиски, а како продуценти се јавуваат Дејан Димески и Петар Кочишки.

„Јанѕа“ е долгометражен документарен филм за животот и делотo на академик, поет, писател и еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик Блаже Конески. Филмот е направен според мотиви од Дневник по многу години на Конески.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.