Ознака: Беса
Македонија 03.03.23 | 13:00

Ковачевски за влез на Беса во Владата: Вратата е отворена за сите, такви разговори во моментов нема

По влезот на Алијанса за Албанците во Влада и можноста со себе во владејачкото мнозинство да го повлечат и стариот коалиционен партнер Беса, премиерот Димитар Ковачевски...

Македонија 28.02.23 | 19:16

БЕСА: Ковачевски на Фејсбук потрошил 26.000 евра за 100 дена

На скандалите им нема крај, а за тоа се грижи најкорумпираниот премиер во Европа, Димитар Ковачевски, обвинуваат од БЕСА. Според истражувањето на IRL, премиерот потрошил...

Македонија 23.01.23 | 20:54

Беса: Бараме разбирање од нашите сограѓани Македонци да се отстрани потценувачкиот термин 20% од Уставот

Беса ќе гласа за уставните измени, но бара прво да се отстрани терминот „20%“ од Уставот на Македонија, што се однесува на Албанците. Генералниот секретар на...

Македонија 18.01.23 | 14:04

БЕСА до Ахмети: Не играј на националистичка карта

На јавноста веќе и се познати репризните политички тези на Али Ахмети и ДУИ. Во услови на криза во ДУИ, Ахмети и неговата партија се враќаат на националната реторика...

Македонија 14.01.23 | 18:28

Касами: Да за Бугари во Уставот, но прво…

Лидерот на движењето БЕСА, Биљал Касами, во синоќешното гостување на Алсат рече дека доколку власта сака да има уставни измени, прво мора да има договор за одржување...

Македонија 09.01.23 | 15:31

Беса добила покана за средба од Рама, но нема намера да седи на иста маса со лидерот на ДУИ

Пратеникот од Движењето Беса, Фадил Зендели денеска изјави дека неговата партија добила покана за средбата на првите луѓе на партиите на Албанците во земјава со албанскиот...

Македонија 08.01.23 | 22:16

Касами сака да оди на баци рака во Тирана, но не сака да седи на иста маса со Ахмети

Беса ја примила поканата за средба на албанските партии од Македонија во Тирана под покровителство на албанскиот премиер Еди Рама, но проблем е Али Ахмети. Портпаролот...

Македонија 25.12.22 | 22:41

Можно е ВМРО-ДПМНЕ да ја поддржи Беса за протести

Тимчо Муцунски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во „Тема на денот“ на ТВ Сител, рече дека најголемата опозициска партија би можела да ја поддржи Беса во најавите...

Македонија 07.11.22 | 11:37

Касами: Движењето БЕСА нема да учествува на денешната лидерска средба

Движењето БЕСА нема да учествува на денешната лидерска средба бидејќи сметаме дека оваа средба е свикана за да се спаси ДУИ од одговорностите“, рече Касами и додаде...

Македонија 01.11.22 | 12:58

Беса ги собира албанските партии заедно да побараат „албански јазик“ во Устав

Политичката партија БЕСА денеска ќе испрати покана до сите партии на Албанците за заедничка средба, информира денеска генералниот секретар на партијата Аријанит Хоџа. На...

Македонија 31.10.22 | 19:13

„20% е навреда за Албанците“ – БЕСА: И од последниот попис излезе дека сме повеќе

Движење Беса уставните измени за вклучување на Бугарите во Уставот ќе ги условува со отстранување на 20 отсто како дефиниција за Албанците Од Беса бараат во истата процедура...

Македонија 30.10.22 | 22:33

За Беса е скандалозна изјавата на Ахмети дека не му се брза за промена на „20%“ со „албански јазик“

Првиот човек на ДУИ Али Ахмети вели дека 20-те отсто во Уставот не ја загрозуваат албанската супстанца во Македонија, додавајќи дека промената на овој термин...

Македонија 22.10.22 | 21:27

Апасиев: Таравари, Села, Хоџа, Касами имате само еден избор – сменете ја плочата или ДУИ ќе ве сомеле

Лидерот на Левица Димитар Апасиев упати критики до албанската опозиција предводена од Алијанса за Албанците и Беса. „Таравари, Села, Хоџа, Касами и остала ситна боранија...

Македонија 22.10.22 | 21:04

АА и Беса: Терминот „20%“ нè навредува, а Бадинтер нè штити

Формулацијата „јазикот што го зборуваат 20 отсто од населението“ e навредлива дефиниција на албанскиот јазик која мора итно да се отстрани, коментираат од Алијансата...

Македонија 07.10.22 | 15:46

Движење БЕСА: Кастриот Реџепи да и го врати мандатот на партијата и да им се извини на гласачите

Движењето БЕСА го повика пратеникот Кастриот Реџепи да и го врати мандатот на партијата, бидејќи како што нагласуват, под предзнак на БЕСА ги доби гласовите на последните...

Македонија 21.09.22 | 08:42

Хоџа: Груби е политички дилетант обучен во подземјето

Аријанит Хоџа од Беса на Фејсбук упати силни критики кон вицепремиерот на Македонија, Артан Груби. Да седнеш на маса со Србија, која е главен сојузник на Русија, и да...

Македонија 02.09.22 | 16:27

Беса: Не правиме коалиција со Алтернатива, ниту сме изгубиле советник во Тетово

Од Беса ја оценуваат како лажна вест информацијата која се појави во одредени медиуми дека еден советник во Тетово од нивната партија преминал во друга па го изгубиле...

Македонија 24.08.22 | 13:33

Внукот на Али Ахмети од Беса: ДУИ се долги 20 години на власт, а тоа веќе значи своевидна диктатура

Фатмир Лимани, член на Беса во интервју за „МКД.мк“говори за изборите за советници во општина Тетово, за успехот на Беса, за поразот на ДУИ и за понудената соработка...

Македонија 21.08.22 | 21:20

Хоџа: Беса ѝ понуди на Алијанса заедничко владеење во Тетово и коалиција за идните парламентарни избори, но тие одбија

„Иако беше апсолутен фаворит за постигнување победа во Тетово, пред почетокот на изборниот процес Движењето Беса ѝ подаде рака на Алијансата за Албанците за опозициска...

Македонија 20.08.22 | 22:19

Беса: Го победивме режимот на тиранијата, им благодариме на тетовчани

Шефот на кабинетот на Движењето Беса, Садат Сулејмани, ја прогласи победата на изборите за општински совет во Тетово. „Уште еднаш го одржавме зборот, сите заедно. Ние...