Ознака: анима мунди
Живот 29.04.22 | 14:11

„Анима мунди“ ги повика АХВ и МТСП итно да постапат по случајот на колење јагниња во градинка во Делчево

Откако колење на јагниња во градинка е прифатливо , нормално, не постои веќе ништо што би можело да не изненади во оваа недојдија!, реагираат од „Анима мунди“ Вработените...

Скопје 11.03.22 | 11:01

„Анима мунди“ имаат проблем со начинот на кој бил пријавен нападот од бесно куче врз постара жена

Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ реагираат по последниот случај со нападнати граѓани од страна на бездомни кучиња и начинот на кој случајот бил...

Црна хроника 09.02.22 | 19:01

Сточарот Мачевски по распитот: Ќе поднесам пријава против Анима Мунди

Заврши распитот на сточарот Александар Мачевски од пехчевското Робово, во чиј дом беше објавено видео, кое здружението Анима Мунди го окарактеризира како наводно малтретирање...

Економија 06.02.22 | 21:03

Овчарот од Робево: Тие од Анима мунди да дојдат во мај и да видат дали се стрижат овци со врзани нозе

Сточарот Александар Мачевски во чиј дом било снимено видео поради кое здружението „Анима Мунди” излезе со обвинување за малтретирање на животно, утре е повикан на...

Економија 06.02.22 | 20:55

Николовски згрозен од ритуалот со јагне, АХВ најави постапка против инспекторот кој учествувал

Агенцијата за храна и ветеринарство ја осуди и се огради од постапката на инспекторот од подрачната единица на АХВ во Берово, по снимката која вчера беше објавена во...

Калеидоскоп 05.02.22 | 18:56

Анима Мунди: Инспекторите на Агенцијата за храна ажурни но во прекршување на законот, се иживуваат врз животно

Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ попладнево објави видео на кое е прикажано како неколкумина мажи се изживуваат врз живо јагне. Со врзани нозе јагнето...

Скопје 21.01.22 | 21:35

„Aнима мунди“ ќе бара одговорност за секое убиено куче во „Лајка“

„Анима мунди“ испрати информација до медиумите во која се вели дека бараат итен инспекциски надзор во JП „Лајка“ и констатирање на фактичка состојба колку кучиња...

Скопје 22.12.21 | 10:23

„Анима Мунди“ на средба со Арсовска: Системски решенија за заштита и благосостојба на животните

Претставници на здружението за заштита на животните, Анима Мунди“ имаа прием кај градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, на која и ги претставиле нивните замисли...

Скопје 08.07.20 | 22:13

СДСМ ги излажа и Анима мунди: Ги прифатија сите наши барања, но буквално ништо не направија за животните

Здружението за заштита на животните Анима мунди преку медиумите испрати барање до политичките партии кои ќе учествуваат на изборите да ги објават јавно стратегиите,...

Калеидоскоп 20.06.20 | 19:40

Спасени три младенчиња волци

Здружение за заштита на животни „Анима Мунди“, со помош на Државниот инспекторат за ловство, спаси три младенчиња волци. Среќата не може да се опише кога ќе се спаси...

Скопје 27.03.20 | 11:53

„Анима Мунди“ бара сопствениците на кучиња да можат да ги изнесат надвор и за време на полицискиот час

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ бара допрецизирање на отстапка во рамки на изречената Забрана  за движење, а која се однесува на  лицата кои имаат...

Скопје 29.11.19 | 12:13

Анима мунди ги обвини Шилегов и АХВ: Поради вас е градот преполн со кучиња

10 Лајки не можат да ја поправат штетата што им се нанесува на животните, на граѓаните и на градот со запирањето на програмата за масовна стерилизацијата на бездомните...

Скопје 15.09.19 | 14:16

„Анима мунди“ алармира: Во Аеродром масакрираат кучиња со секири!

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ денеска преку соопштение реагираше на грозоморен чин на убивање две бездомни кучиња во скопската населба Аеродром. Ниту...

Култура 14.07.19 | 11:10

Ванеса Меј ја повика владата да престане да продава отрови

Отворањето на Охридско лето со меѓународната звезда Ванеса Меј понуди многу повеќе од спектакуларно музичко уживање – Ванеса Меј сподели порака за хуманост и против...

Црна хроника 02.04.19 | 15:09

Вреќи со мртви кучиња фрлени во Куманово

Членови на здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ денеска во кумановската полиција пријавиле дека во поранешната касарна во населбата „Карпош“ има вреќи...

Скопје 23.03.19 | 14:18

Нестручното и насилно чистење на езерцата во Градскиот парк е еколошка катастрофа

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ бара итно да запре, грубото механичко чистење на езерцата во Градскиот парк, кое, се спроведува нестручно и насилно,...