Поранешниот 13-ти тенисер во светот Александар Шаповалов „битката“ од теренот ја префрли на воените операции и конфликтот со Русија.

Моментално е пилот на дронови кои фрлаат бомби на цели. Долгополов на социјалните мрежи сподели видео од него како вежба „бомбардирање со дрон“. Заедно со фотографиите и видеото напиша: „Вежбањето прави совршенство“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.