Рафаел Надал и официјално се повлече од Вимблдон. Претходно, шпанскиот тенисер најави дека ќе паузира поради физички проблеми. Надал има намера да се пензионира во 2024 година.Местото на Надал во главната ждрепка ќе го заземе Роман Сафиулин.

 

Грен слемот Вимблдон 2023 ќе започне на 3 јули.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.