Србија вчера одигра лошо против Бразил без ниту еден шут на голот. Избраниците на Пикси не го повторија успехот на репрезентацијата на Југославија на првото Светско првенство во Уругвај.

Во 1930 година во Монтевидео Бразилците заради внатрешни проблеми играа исклучиво со играчи од Рио де Жанеиро но се очекуваше да влезат во полуфинале. Но Југословените ги изненадија и ги победија со 2-1 во првиот натпревар од групата.Головите ги постигнаа Тирнаниќ и Бек.

Пред неколку години за овој успех беше снимен филм наречен „Монтевидео“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.