Ознака: Југославија
Балкан 25.02.21 | 09:39

Захариева по средбата со Османи: Ни пред САД нема да попуштиме, ЕУ не функционира како Југославија

Министeрката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева по вчерашната средба со македонскиот колега, Бујар Османи денеска пак даде свое мислење за европската...

Балкан 04.12.20 | 08:39

Карта која открива колку траело пусто турско во југословенските земји

Jужнословенските територии постепено биле заземани во освојувачкиот поход на Османлиите. На оваа карта е прикажано движењето на Османлиите на територијата на некогашните...

Вести 28.11.20 | 20:32

Денот кога и Македонија се радуваше поради промашениот пенал на Марадона

На Светското првенство во Италија во 1990 година играа Југославија и Аргентина.Од Вардар до Триглав го чекаат мечот на кој со победа „сините“ имаат шанса да влезат во...

Македонија 25.11.20 | 13:31

Според Заев, Југославија била виновна за лошите односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските...

Калеидоскоп 07.10.20 | 12:45

Фудбалче, монопол, флипер: Играчки од времето на поранешна Југославија се продаваат за 2.300 евра

Колекционер од Хрватска ја понуди на продажба својата колекција на играчи од осумдесеттите и деведееттите години. Сите оние што растеле во тоа време сигурно ќе ги фати...

Патувања 24.08.20 | 20:47

Германски магазин од 1970 за туризмот во Југославија: Тоа е рај за младите

Хрватскиот портал Индекс.хр објави текст од 1970 година за тоа како Германците пишувале за Југославија и туризмот на овие простори. Мај 1979: Југославија е рај за млади,...

Балкан 24.07.20 | 22:48

Израелски шпион открива: Распадот на Југославија беше планиран долго време

Јаков Кедми некогашен член на израелските разузнавачки служби открива досега непознати работи за поранешната држава.Тој тврди дека распадот на Југославија бил планиран...

Балкан 20.07.20 | 23:02

Агент на ЦИА открива: Mесиќ, Туѓман и Изетбеговиќ беа платени да ја растурат Југославија

Високиот агент на ЦИАм Роберт Баер реши по 30 години да открие како течел распадот на Југославија и колку странските служби придонеле за тоа.Тој тврди дека многу политичари,...

Фудбал 13.06.20 | 22:14

„Ќе бидеме прваци на светот“: Југославија за првпат ги победи САД во кошарка со македонски тренер

Југословенската кошарка имаше ѕвездезни моменти но најблескавиот го доживеа во 1970 година кога стана светски шампион. На светското превенство на кое беа домаќини во...

Балкан 22.10.19 | 13:03

Англиски експерт тврди: Да не се распаднеше, Југославија ќе беше светска сила

Британскиот експерт за Балканот, Фил Батлер во својата најнова анализа тврди дека доколку поранешна Југославија не се распаднела ќе беше светска сила.Тој е убеден дека...

Свет 16.09.19 | 13:38

Захарова: САД да се извини за бомбардирањето на поранешна Југославија

САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија во 1999 година и да им исплатат компензација на роднините на убиените и повредените во воздушните напади...

Балкан 10.04.19 | 11:56

Путин збесна на Советот за безбедност во ОН: Сетете се што ѝ направивте на Југославија

Претседателот на Русија Владимир Путин повторно повика на почитување на меѓународното право како би се избегнале ситуациите слични на бомбардирањето на Југославија....

Калеидоскоп 18.02.19 | 11:13

Колку пари ѝ следуваат на Македонија по продажбата на имотот во Токио

Во рамки на сукцесијата, после станот на Тито на Менхетн, продадени се и амбасадата и резиденцијата на некогашна СФРЈ во Токио за 14,7 милиони евра. Согласно Договорот...

Македонија 06.02.19 | 11:06

Хитлер ѝ го понудил Солун на Југославија

Германскиот новинар Михаел Мартенс, во статија за весникoт „Катимерини“, открива дека во 1939 година Адолф Хитлер му понудил на Кралството Југославија да го добие Солун...

Македонија 31.01.19 | 18:03

Заев носталгичен – сонува за Југославија (видео)

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за регионалната телевизија Н1, запрашан дали е југоносталгучар, рече дека во тој период живеел добро, сите биле еднакви и...

Калеидоскоп 22.12.18 | 10:28

За сите родени во ’50, ’60, ’70, ’80-тите…

Прво, преживеавме и родени сме нормални, иако нашите мајки кога имале главоболки пиеле аспирин, јаделе конзервирана храна, пушеле и работеле до последниот ден од бременоста...

Балкан 17.12.18 | 10:35

Приштина бара и имот од поранешна СФРЈ

Покрај воената отштета што косовските власти најавија дека ќе ја бараат од Белград, на списокот со барања на Приштина се и дел од имотот на поранешна СФР Југославија,...