Манчестер сити постигна начелен договор со тренерот Хосеп Гвардиола за продолжување на договорот со клубот до 2025 година, пишува „The Sun“.

Актуелниот договор на 51-годишниот фудбалски стручњак истекува во јуни 2023 година.

Гвардиола е тренер на „граѓаните“ од 2016 година. За тоа време, Манчестер сити три пати стана шампион на Англија, четири пати го освои Купот на фудбалската лига, два пати го освои ФА Суперкупот и еднаш го освои ФА Купот. Шпанецот три пати беше менаџер на сезоната во Премиер лигата.

Манчестер сити е на првото место со 83 бода оваа сезона. Ливерпул е втор со 82 бода.

Пред три дена тренер на Ливерпул, Јирген Клоп, го продолжи договорот со клубот до 2026 годинаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.