Легендарниот Ивица Осим ќе остане запаметен како еден од ретките луѓе. кој имаше храброст да се спротивстави на барањата на Жељко Ражнатовиќ Аркан. За Дејан Савиќевиќ, немаше место во првите 11, поради што тренерот трпеше притисок од сите страни па дури и од страшниот Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Дејо мислеше дека мора да игра. Што требаше да направам? Да се ​​отстрани Златко Вујовиќ кој секој тренер би го посакал и да се стави Савиќевиќ кој можеби бил подобар, но никогаш не се знае како ќе игра. Aркан ми се закануваше дека Дејо мора да игра-говореше Осим.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.