Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, добил понуда од Саудиска Арабија, пишува „Relevo“.

 

Владата на Саудиска Арабија на 35-годишниот Французин му нуди договор со еден од локалните клубови на две сезони со плата од 200 милиони евра.

 

Покрај тоа, напаѓачот може да стане амбасадор на заедничката понуда на Саудиска Арабија, Грција и Египет да бидат домаќини на Светското првенство во 2030 година.

 

Оваа сезона Бензема забележа 42 настапи во сите натпреварувања, постигна 30 голови и шест асистенции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.