Во просториите на УЕФА во Нион се одржа ждрепката за осминафиналето во Лига Европа.

Во морето од интересни парови, можеби најатрактивните се натпреварите помеѓу Рома и Брајтон и Фрајбург и Вест Хем.

Вечните ривали на Прага, Спарта и Славија, немаа среќа кога за противници ги добија Ливерпул и Милан, кои практично во последен момент избегнаа двомеч со Леверкузен.

Осминафиналето е закажано за 7 и 14 март, а ќе се сретнат:

Спарта Прага (Чешка) – Ливерпул (Англија)
Олимпик Марсеј (Франција) – Виљареал (Шпанија)
Рома (Италија) – Брајтон (Англија)
Бенфика (Португалија) – Ренџерс (Шкотска)

Фрајбург (Германија) – Вест Хем (Англија)
Спортинг Лисабон (Португалија) – Аталанта (Италија)
Милан (Италија) – Славија Прага (Чешка)
Карабаг (Азербејџан) – Баер Леверкузен (Германија)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.