Ждрепката во Нион ни ги донесе и двојките од осминафиналето на Конференциската лига. Убедливо најинтересна ќе биде пресметката на двајцата поранешни освојувачи на Лигата на шампионите – Ајакс и Астон Вила.

Фенербахче ќе гостува во Белгија на Унион Сент Жилоаз, а ПАОК патува во Загреб кај Динамо во балканското дерби.

Првите натпревари се закажани за 7 март, реваншите седум дена подоцна.

Финалето е закажано за 29 мај, кога на „АЕК Арената“ во Атина силите ќе ги одмерат двете најдобри екипи.

Двојки од осминафиналето во Конференциската лига:

Сервет – Викторија Пилсен
Ајакс – Астон Вила
Молде – Клуб Бриж
Унион Сент Жилоа – Фенербахче
Динамо Загреб – ПАОК
Штурм – Лил
Макаби Хаифа – Фиорентина
Олимпијакос – Макаби Тел АвивRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.