Македонските претставници во Конференциската лига на УЕФА, Шкендија и Тетекс, ги добија противниците во првото квалификациско коло.

По ждрепка во Нион, вицешампионот Шкендија на стартот ќе се соочи со ерменски Ноах, додека освојувачот на Купот, Тиквеш ќе игра против Бреидаблик од Исланд.

Првите натпревари се играат на 11. јули, а реваншите се закажани за седум дена подоцна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.