Ознака: Конференциска лига
Фудбал 25.08.22 | 22:49

Косовски Балкани го остави Шкупи без групна фаза во Лигата на конференции

Фудбалерите на Шкупи не успеаја да обезбедат пласман во групната фаза во УЕФА Конференциската лига, откако во Приштина загубија од Балкани со 1-0 (0-0) и со вкупен резултат...

Фудбал 28.07.22 | 22:44

Шкендија избори пласман во 3. коло, Македонија Ѓорче Петров испадна во Софија

Фудбалерите на Шкендија обезбедија пласман во 3. квалификациско коло во Конференциската лига на УЕФА, откако во реваншот во Скопје ја совладаа Валмиера со 3:1 (2:1) и со...

Фудбал 18.07.22 | 15:22

Извлечени можните противници на Шкендија и Македонија ЃП

Македонските претставници во УЕФА Конференциската лига, Шкендија и Македонија Ѓорче Петров, ги добија можните противници во 3. квалификациско коло во третото по ранг...

Фудбал 14.06.22 | 13:46

Лехија Гданск и Арарат: Силни противници за Академија Пандев и Шкендија во Конференциската лига

Двата македонски претставника во првото квалификациско коло од Конференциската лига, денеска ги добија своите противници. На извлекувањето во Нион, Академија Пандев...

Фудбал 25.05.22 | 08:31

Навивачи на Феенорд и Рома предизвикаа инциденти во Тирана пред финалето на Конференциската лига

Навивачи на Феенорд и Рома се судрија со полицијата во Тирана, каде вечер ќе се одржи финалето на Конференциската лига. Локалните медиуми јавуваат за неколку акти на...

Фудбал 22.12.21 | 10:17

Конте: Одлуката на УЕФА за дисквалификација на Тотенхем поради Ковид е неправедна

Тренерот на Тотенхем, Антонио Конте, порача дека доделувањето службен пораз на неговиот тимот во натпреварот против Рен (0:3) во 6. коло од групната фаза на Конференциската...

Фудбал 15.09.21 | 15:37

Мурињо сака со Рома да ја освои Конференциската лига за да има титула во сите европски натпреварувања

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо изјави дека има намера да ја освои Конференциската лига со римскиот тим. Освоив трофеј во европско натпреварување коешто повеќе не постои....

Фудбал 27.08.21 | 16:56

Извлечени групите за дебитанстката сезона на УЕФА Конференциската лига

УЕФА денеска со жрепка го утврди составот на осумте групи во премиерното издание на третото по ранг европско клупско натпреварување – Конференциската Лига. Група А:...

Фудбал 29.07.21 | 22:11

Шкендија повторно понижена: Загуби од Рига и настапот во Европа го заврши со гол разлика 0:9

Фудбалска Македонија уште во јули останува без учесници во европските купови. Единствената надеж, тетовска Шкендија е елиминирана од летонска Рига. Македонскиот шампион...

Фудбал 19.07.21 | 15:06

На Шкендија и се отвора патот до групната фаза, на Шкупи малку потешко

Половична ждрепка на единствените наши претставници во европските купови.Тетовска Шкендија ако ја минеРига во второто коло, ќе се игра со подобриот од дуелот меѓу Фолгоре...

Фудбал 15.07.21 | 22:35

Реми рамно на триумф: Шкупи се пласира во второто коло од Конференциската лига на УЕФА

Екипата на Шкупи е единствениот македонски претставник кој имаше успешен настап во првото квалификациско коло во евро-куповите. „Чаирчани“ одиграа реми 1:1 на гостувањето...

Фудбал 15.07.21 | 21:19

Силекс не издржа: Кратовци елиминирани со гол во петтата минута од судиското надополнување

Со гол во петтата минута од судиското надополнување, Силекс загуби на гостувањето кај Петрокуб од Молдавија со што испадна од квалификациските натпревари во Конференциската...

Фудбал 15.07.21 | 19:38

Струга убедливо поразена од летонска Лиепаја, испадна во првото квалификациско коло на Конференциската лига

Екипата на Струга Трим Лум загуби со 4:1 од Лиепаја во реваншот во првото квалификациско коло од Конференциската лига на УЕФА. Гостите од Летонија беа подобар противник...

Фудбал 08.07.21 | 20:00

Струга и Силекс одиграа ремија во своите европските натпревари

Екипите на Силекс и на Струга Трим и Лум одиграа нерешено во своите први натпревари во квалификациите за УЕФА Конференциската лига. Стружани во драматичен финиш на...

Фудбал 08.07.21 | 12:58

Струга ќе дебитира во еропските купови, денеска играат и Силекс и Шкупи

Трите македонски учесници во новата Конференциска лига на УЕФА, Силекс, Шкупи и Струга Трим Лум, денеска го имаат своето деби во ова европско клупско фудбалско натпреварување. Ова...

Фудбал 08.03.21 | 14:01

Репрезентацијата на Македонија на Европско, клубовите во најслабата конференциска лига

УЕФА од летово ќе страртува со ново, трето клубско натпреварување наречено „конференциска лига“.Станува збор за најслабо натпреварување со скромни парични премии. Во...