Во еуфорична атмосфера попладнево беше пречекана фудбалската репрезенатција од Светското првенство во Катар, каде го освои третото место. Со огномети и хрватски знамиња граѓаните ги пречекаа уште на аеродромот, а при слетувањето авионот беше дочекан со воден поздрав, како дел од церемонијалниот настан во воздухопловната индустрија каде што авионот се полева со вода од противпожарните црева по слетувањето.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.