Србија е кандидат за Европското првенство во 2028 година, заедно со Грција, Бугарија и Романија откакоМинистерствата за млади и спорт на Србија и споменатите три земји договорија соработка и заедничка кандидатура во 2019 година.

Ако  Србија, Грција, Романија и Бугарија  организираат голем турнир, тоа би било прв од ваков вид на Балканот од 1976 година, кога Југославија беше домаќин на најдобрите селекции во Европа.

Главниот адут на четирите земји би можел да биде националниот стадион во Србија кој според најавите треба да чини 257.000.000 евра, да биде готов до 2025 година и да има капацитет од 52.000 седишта.

Нејасно е зошто Македонија е изоставена од овој проект ако се знае дека „Градскиот стадион“ е еден од најубавите на Балканот и се играше Супер Купот?

И Албанија има прекрасен стадион на кој ќе се игра оваа година финалето на Конференциската лига на УЕФА.

Во моментов стадионите Маракана во Белград,  и „Васил Левски во Софија се во очајна состојба.

Единствено Националната арена во Букурешт ги исполнува сите стандарди.

Познато е дека еден од кандидатите ќе биде Турција, а сега и официјално е потврдено дека Велика Британија (Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска) се бори за организација на голем турнир во соработка со Република Ирска

Во игра е  и СП 2030

Заедничката кандидатура беше договорена на состанокот на официјални лица од Србија, Грција, Романија и Бугарија одржан кон крајот на 2018 година, а Вања Удовичиќ, министер за млади и спорт на Србија, неодамна изјави дека одлуката да се кандидира за Светското првенство во 2030 година во моментов е суспендирана поради нова Владата на Грција која е неопределена и се уште ја испитува работата на претходната влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.