Ознака: Европско првенство
Фудбал 26.04.21 | 10:23

Добра вест: Во Букурешт ќе има гледачи, за влез на Македонци ќе треба ПЦР тест или потврда за вакцина

Добра доаѓа од  Букурешт градот каде што Македонија треба да игра два натпревари на  ЕУРО 2020. Романската фудбалска федерација побарала од Минстерството за здравство...

Фудбал 23.04.21 | 15:15

Романските и холандските власти забранија македонски навивачи за Европското првенство

Бодрењето на македонската репрезентација на Европското првенство во јуни ќе биде речиси невозможно откако УЕФА објави нов планови за навиачите. Бидејќи Македонија...

Фудбал 19.04.21 | 13:28

Mожно е да се одложи Европското првенство

Moжно е да дојде до одложување на Европското првенство поради расколот кој се случува на релација УЕФА и богатите клубови поради формирањето на Суперлигата. УЕФА веднаш...

Фудбал 13.04.21 | 21:27

Италијанската Влада дозволи гледачи на Европското фудбалско првенство

Италијанската Влада дозволи присуство на гледачи на натпреварите на претстојното Европско фудбалско првенство кои ќе се играат на Олимпискиот стадион во Рим, соопшти...

Фудбал 08.04.21 | 19:25

„Одиме на Европско првенство“: Дел од новата навивачка химна за фудбалските херои

Слушнете дел од навивачката химна на македонската репрезентација посветена на фудбалските херои и нивниот настап на UEFA EURO 2020. -Наскоро…„Одиме на Европско првенство“ 🎙…со...

Фудбал 25.03.21 | 17:22

Во Санкт Петерсбург ќе се игра со публика: За време на ЕУРО во Русија ќе има минимални здравствени рестрикции

За натпреварите од Европското фудбалско првенство, што ќе се играат во Санкт Петерсбург, ќе има минимални здравствени рестрикции поради Ковид-19. Како што најави генералниот...

Фудбал 25.02.21 | 08:47

Во април ќе се знае дали ќе можеме во живо да ја бодриме македонската репрезентација на ЕП

Европската фудбалска федерација на 7 април ќе одлучи за форматот на прием на гледачите на натпреварите од Европското првенство. Ова го објави членот на Извршниот комитет...

Фудбал 10.02.21 | 13:19

Сите во Букурешт и Амстердам: За да ја бодрите Македонија на ЕП нема да ви треба вакцина

Претседател на рускиот организациски комитет за Евро 2020, Алексеј Сорокин, го сподели своето мислење за можната задолжителна вакцинација на навивачите. – Засега, УЕФА...

Фудбал 20.01.21 | 11:40

Maкедонија на ЕП може нема да игра во Букурешт и Амстердам?

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин разгледува одржување на претстојното Европско првенство (ЕП) во една, наместо во 12 држави, како што првично е планирано. Ова,...

Фудбал 18.01.21 | 15:02

Македонија може да почека со дебитo: Германски виролог предвидува дека Европското ќе биде одложено?

Пандемијата на коронавирус ќе ја принуди УЕФА да го одложи претстојното Европско првенство (ЕП) во фудбал, оцени денеска германскиот вирoлог Карл Лаутербах. Тој, во интервју...

Фудбал 12.01.21 | 20:44

Мрме ќе ја води Македонија на Европско

Игор Ангеловски ќе остане да ја предводи македонската репрезентација на Европското првенство кое годинава ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули. Тој имаше договор до ноември...

Фудбал 25.12.20 | 12:36

Мухамед Сејдини: Публиката е најголемиот инспиратор за нашите фудбалери, на ЕП не одиме со „бело знаме“

Годинава то изминува ќе остане запаметена по пандемијата на корона вирусот што го освои целиот свет, но за љубителите на фудбалот во Македонија, оваа година ќе остане...

Фудбал 13.11.20 | 15:33

Елиф Елмас: Македонија е едно големо срце, татковина, мајка – за неа сè би дал!

Фудбалерот кој ја почна акцијата по која Македонија го голот кој не однесе на Европското првенство, Елиф Елмас, со многу емоции го преживеа самиот меч, а особено часовите...

Фудбал 13.11.20 | 15:02

Тешко им падна поразот од Македонија: Навивачи ги нападнаа фудбалерите на Грузија

Поразот од македонската фудбалска репрезентација и неуспехот да се пласираат на Европското првенство, им направи многу проблеми на грузските фудбалери. Како што јавуваат...

Фудбал 13.11.20 | 14:02

Александар Вучиќ со честитка за македонската репрезентација: Со сето срце ќе бидеме со вас

Големиот успех на македонската фудбалска репрезентација и пласманот на Европското првенство силно одекнаа и надвор од нашите граници, а честитка стигна ид од претседателот...

Македонија 13.11.20 | 13:31

Американската амбасадорка го честита пласманот на Европското првенство

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мари Брнз им честиташе на македонските фудбалери за пласманот на Европското првенство. Честитки за историското квалификување...

Фудбал 12.11.20 | 10:35

Ако се пласираат на Европско: ФФМ ќе им подели три милиони евра на репрезентативците

Македонските фудбалски репрезентативци ќе поделат три милиони евра доколку вечерва ја совладаат грузија во баражот за Европското првенство, пишува „Спортмедиа“. Таквиот...

Фудбал 12.11.20 | 08:37

Македонија вечерва по историја: Играме за Европско

Македонската фудбалска репрезентација се наоѓа на еден чекор до пласман на Европското првенство. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски вечер во Тбилиси од 18 часот...

Фудбал 09.11.20 | 13:02

Голманот на репрезентацијата позитивен на корона: Нема да игра во баражот за Европското првенство против Грузија

Репрезентативниот голман, Даниел Божиновски, е позитивен на корона вирусот и нема да биде во составот на македонската репрезентација за баражот за пласманот на Европското...

Фудбал 03.11.20 | 09:40

УЕФА размислува Европското првенство да се одржи во само една земја: Русија и Германија главни кандидати

Европската фудбалска федерација (УЕФА) одлучила да има намалување на бројот на градови домаќини на Евро 2020. Првично Европското првенство требаше да се одржи минатото...