Сузана Спасовска која беше голема пријателка со Завков во негова чест на денешната комеморативна седница запеа песна која тој ја напишал за неа, „Засвири една наша Милане“, објави Слободен печат.

На присутните им се обрати и Мартин Вучиќ, директорот на „Танец“.

Да бевме писатели ќе ја преточевме музиката во зборови. На нам својствен начин, ќе му оддадеме почит со музика. Од кога постојам и самиот живеам со музика, и учев од великаните. Улогата на Завков во „Танец“, беше повеќе од престиж, таму се искачуваат најдобрите – рече Вучиќ.

Целиот текст овде.

Спасовска на социјалните мрежи се прости од својот долгогодишен колега и пријател, Милан Завков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.