Ознака: комеморација
Кошарка 07.02.20 | 09:57

„Лос Анџелес Тајмс“ открива каде и кога ќе се оддржи комеморацијата на Коби и Џиана Брајант

Комеморацијата за Коби Брајант и неговата ќерка Џиана ќе биде одржана на 24-ти февруари во Стејплс центарот, пишуваат од „Лос Анџелес Тајмс“. Неименуван извор го отрил...

Калеидоскоп 16.01.20 | 13:32

Си замина олицетворението на животот и љубовта: Колеги и пријателите се збогуваат од Неда Арнериќ

Денеска во Југословенската кинотека се одржа комеморативната седница за српската актерка Неда Арнериќ која почина на 67. години на која присустувале бројни пријатели...

Калеидоскоп 14.01.20 | 15:39

Неда Арнериќ во Алејата на заслужните граѓани, комеморацијата е во четврток

Градоначалникот на Белград Зоран Радојичиќ дал согласност урната со посмртните остатоци на познатата актерка Неда Арнериќ да биде положена во Алејата на заслужни...

Култура 09.04.19 | 12:53

Аурата на Драмски, за жал, се збогати со уште еден суптилен, нежен и преубав дух кој ќе биде присутен за идните генерации

Биле моја, кога дојде од Прилеп во Драмски театар, јас те пречекав на оваа сцена. Игравме заедно во „Заводникот од западниот свет“. Бевме главни партнери кај нашиот...

Скопје 08.04.19 | 17:35

Утре е ден на жалост во Кисела Вода, Домот на култура ќе го носи името на Беличанец

Со едноминутен молк членовите на Советот на Општина Кисела Вода ја започнаа денешната вонредна седница свикана по повод смртта на поранешната градоначалничка Билјана...

Култура 07.04.19 | 14:53

Комеморацијата за Беличанец ќе се одржи во вторник во Драмски Театар

Комеморацијата по повод прераната смрт на актерката Билјана Беличанец ќе се одржи во вторник (9.4.) во 10:00 часот во Драмски театар Скопје, соопшти матичниот театар на Беличанец. Беличанец...

Естрада 06.03.19 | 11:44

Јелена скршена од болка по мајка ѝ: Пејачката не го крева погледот, бледа, а Душко ја држи за рака

Јелена Карлеуша, цела во црнина, со вел на главата, бледа стигна на комеморација на мајка и Дивна. На лицето на Јелена и нејзиниот сопруг Душко има неопислива болка и...

Естрада 06.03.19 | 11:34

Први фотографии: Јелена во црнина, без шминка, потстрижана крaтко и скршена пристигна на комеморација на мајка и

Јелена Карлеуша неколку минути пред 11 часот денеска стигна во зградата на Радио Белград, на комеморација на мајка и Дивна Карлеуша. Јелена пристигна во црнина, кратко...

Естрада 05.03.19 | 11:21

Комеморацијата за Дивна Карлеуша закажана за утре

На „Инстаграм“ профилот на Јелена Карлеуша беше споделена информацијата за комеморацијата и погребот на Дивна. Во бол и очај ги известуваме сите кои ја сакаа и почитуваа...

Естрада 22.02.19 | 13:16

Најтажната сцена од комеморацијата: Гоца не издржа да ги гледа овие фотографии

Гоца Шаулиќ не издржа и почна неутешно да плаче во моментот кога го слушна гласот на нејзиниот сопруг во видеото со кое е отворена комеморацијата.

Естрада 22.02.19 | 12:49

Цеца и Зорица не можат да се смират, заплака и Дачиќ

Зорица Брунцлик прва говореше на комеморацијата во чест на својот кум, трагично загинатиот Шабан Шаулиќ. (фото: РАС Србија) Пејачката едвај низ солзи успеа да го каже...

Естрада 22.02.19 | 12:11

Последен аплауз за кралот: Семејството и пријателите го испраќаат Шабан Шаулиќ

Во свечената сала на Општината во Белград во 11 часот започна комеморацијата за кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17 февруари. Неговото...

Македонија 17.12.18 | 13:30

Димитар: Татко ми ме учеше да не бидам синот на градоначалникот

На Факултетот за туризам, угостителство и организациони науки се одржа комеморативна седница за охридскиот градоначалник проф. д-р Јован Стојаноски, кој ненадејно...

Култура 11.12.18 | 15:19

Комеморација во МНТ за Љупка Џундева: Буба го сакаше секој свој лик во театарот

Љупка, или како што сите ја викавме Буба, имаше љубов за целиот свет. Секогаш посветена докрај, истражувачки насочена кон соработка со режисерот, колегите и сите реализатори...

Култура 10.12.18 | 16:05

Комеморација за Стефановски: Нема да биде лесно да се пополни тоа што те нема, Горане!

Последниот аплауз за Горан Стефановски (66), драмскиот писател кој почина на 27 ноември година во Кентербери, Велика Британија во Драмски театар траеше десетина минути....

Македонија 07.12.18 | 14:03

Режисерот успеа на свој начин да ги спои театарот и политиката

Љубиша Георгиевски успеа на свој начин да ги спои театарот и политиката и се залагаше за поголема одговорност на законодавниот дом преку изработка на нов деловник за...