Ознака: комеморација
Естрада 25.05.23 | 13:24

20 луѓе дојдоа на комеморацијата на Ферус Мустафов

Едвај 20 луѓе дојдоа на комеморацијата на музичарот Ферус Мустафов, кој почина на 22 мај на 72-годишна возраст. Освен семејството, претставник од Министерството за култура...

Култура 28.03.23 | 14:43

Мешко, глумците не умираат, немаат години, тие на своите матични сцени остануваат долго по нивното физичко заминување, рече Драган Спасов Дац на комеморацијата за Димче Мешковски

Ведар дух, мајстор актер, неверојатен тип за имрповизации, критички расположен, но многу инспиративен, со неверојатен комичен израз, лик кој на Драмски му носеше билет...

Култура 28.03.23 | 09:07

Комеморација во Драмски театар за Димче Мешковски

Денеска во 12 часот во Драмскиот театар Скопје ќе се одржи комеморација за актерот Димче Мешковски кој почина по долго боледување на 20 март, во неговиот дом во Лос Анџелес...

Македонија 02.03.23 | 20:58

„Јашарците се наша историја!“ се вели во најавата за Комеморативната академија по повод „епопејата на УЧК и херојскиот пад на семејството Јашари“

Во Домот на културата на Тетово ќе се организира таканаречена комеморативна академија по повод „епопејата на УЧК и херојскиот пад на семејството Јашари“. Настанот...

Музика 08.02.23 | 11:49

Сузана Спасовска ги расплака присутните кога запеа песна која Завков ја напишал за неа, „Засвири една наша Милане“, Мартин Вучиќ рече дека учел од великаните

Сузана Спасовска која беше голема пријателка со Завков во негова чест на денешната комеморативна седница запеа песна која тој ја напишал за неа, „Засвири една наша...

Музика 08.02.23 | 11:17

„Танец“ организира Комеморативен собир во спомен на маестро Милан Завков денеска во Фоајето на Националната опера и балет

НУ Танец извести дека денеска, 8 февруари 2023, среда, ќе се одржи Комеморативен собир во спомен на врвниот инструменталист и музички автор, Милан Завков. Комеморацијата...

Култура 12.01.23 | 14:30

Смеењето е здравје, а Кате несебично го раздаваше тој чудесен лек каде и да се најдеше, рече актерот Ѓокица Лукаревски на комеморацијата во МНТ

Некој рекол смеењето е здравје. Би било многу едноставно да се влезе во аптека и да се побара една доза здравје, но досега таков фармацевтски произивод не е откриен, зошто...

Култура 10.01.23 | 12:31

МНТ во четврток ќе одржи комеморација во чест на актерката Катерина Крстева

Македонскиот народен театар (МНТ) во четврток, на 12 јануари во 12 часот ќе одржи отворена комеморација во чест на актерката Катерина Крстева, на која семејството, блиските...

Култура 16.11.22 | 11:32

Комеморација за Благоја Иванов денеска на ФДУ

По повод смртта на македонскиот раскажувач, романописец, есеист, критичар и драмски автор и долгогодишен професор на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Благоја...

Култура 28.10.22 | 14:08

Тоа беше Марин, животот му беше театар, а театарот живот, во буквална смисла на зборот, рече на комеморацијата неговата ќерка Маја Бабиќ

Со аплауз и почит колегите од Драмски театар Скопје го испратија актерот Марин Бабиќ, кој на 74-годишна возраст почина по кратко и тешко боледување на 15 октомври годинава. Директорката...

Свет 09.09.22 | 23:17

Се одржа комеморација по повод смртта на кралицата Елизабета Втора

Комеморативна служба по смртта на кралицата Елизабета Втора беше одржана во катедралата Свети Павле во Лондон, во присуство на новата премиерка Елизабет Трас, а по...

Балкан 14.08.22 | 13:24

Одржана комеморативна седница за жртвите од Цетиње

Во Владиниот дом во Цетиње денеска се одржа комеморативна седница за жртвите од масакрот кој во петокот се случи во овој град. Комеморативната седница започна со една...

Култура 12.05.22 | 15:55

Немаме двајца, еден е Ристо Стефановски, рече актерката на МНТ Весна Петрушевска на комеморацијата за театрологот

Немаме двајца, еден е Ристо Стефановски. Ја направивме оваа комеморација затоа што тој беше најпристојниот, најтоплиот, најемотивниот, највнимателниот театарџија што...

Култура 09.05.22 | 11:51

Македонски народен театар ќе одржи комеморација за Ристо Стефановски

Македонскиот народен театар в четврток, на 12 мај во 13,30 часот на големата сцена ќе одржи отворена комеморација во чест на големиот Ристо Стефановски, на кој сите пријатели,...

Култура 28.04.22 | 10:46

Синот на актерката Сабина Ајрула-Тозија, режисерот Вардан Тозија нема да учествува на настанот место комеморација во Драмскиот театар

Драги пријатели и почитувачи на делото на Сабина Тозија, Ве известувам дека нема да присуствувам на утрешната комеморација организирана од Драмски театар за заминувањето...

Култура 27.04.22 | 21:27

Собирањето што го предложува Драмски е омаловажување на ликот и делото, не само на нашиот Ристо, туку и на глумците на театарот кои починаа во изминатите месеци

Семејството на Ристо Стефановски одбива да присуствува на утрешниот настан организиран од Драмски театар, нарекувајќи го недостоен не само за неговото, туку и за ликот...

Култура 21.04.22 | 10:49

Драмски театар нема да прави комеморација за Ристо Стефановски, Сабина Ајрула, Мајда Тушар, туку ќе им се заблагодари за она што тие го направиле

Драмски театар Скопје нема да организира комеморативни седници по повод смртта на театарологот и долгогодишен директор Ристо Стефановски и актерките Сабина Ајрула...

Култура 02.03.22 | 13:00

Комеморација за Луан Старова: Македонската литература и култура загуби неповторлив автор, брилијантен интелектуалец и голем хуманист

Провлекувајќи ги линиите на судбините на своите претци, низ балканските и европски простори, Луан Старова ја афирмира постојано, безрезервно и со длабока убеденост...

Култура 28.02.22 | 13:32

Радован Павловски е еден од најразбушавените, најнедисциплинираните во изразот, најрамнодушните кон формата во нашата литература, рече на комеморацијата претседателката на ДПМ

Радован Павловски е еден од најразбушавените, најнедисциплинираните во изразот, најрамнодушните кон формата или кон стилските правци во нашата литература. Поетскиот...

Вести 28.01.22 | 13:40

Комеморација за маестро Александар Џамбазов: Ќе го паметиме по добрината, хуморот, посебниот шарм, генијалноста

Постојат повеќе дефиниции за зборот господин, но господин тешко се станува – таков треба да се родиш, а таква привилегија имаат малку луѓе. Маестро Џамбазов беше навистина...