Ознака: комеморација
Култура 27.04.22 | 21:27

Собирањето што го предложува Драмски е омаловажување на ликот и делото, не само на нашиот Ристо, туку и на глумците на театарот кои починаа во изминатите месеци

Семејството на Ристо Стефановски одбива да присуствува на утрешниот настан организиран од Драмски театар, нарекувајќи го недостоен не само за неговото, туку и за ликот...

Култура 21.04.22 | 10:49

Драмски театар нема да прави комеморација за Ристо Стефановски, Сабина Ајрула, Мајда Тушар, туку ќе им се заблагодари за она што тие го направиле

Драмски театар Скопје нема да организира комеморативни седници по повод смртта на театарологот и долгогодишен директор Ристо Стефановски и актерките Сабина Ајрула...

Култура 02.03.22 | 13:00

Комеморација за Луан Старова: Македонската литература и култура загуби неповторлив автор, брилијантен интелектуалец и голем хуманист

Провлекувајќи ги линиите на судбините на своите претци, низ балканските и европски простори, Луан Старова ја афирмира постојано, безрезервно и со длабока убеденост...

Култура 28.02.22 | 13:32

Радован Павловски е еден од најразбушавените, најнедисциплинираните во изразот, најрамнодушните кон формата во нашата литература, рече на комеморацијата претседателката на ДПМ

Радован Павловски е еден од најразбушавените, најнедисциплинираните во изразот, најрамнодушните кон формата или кон стилските правци во нашата литература. Поетскиот...

Вести 28.01.22 | 13:40

Комеморација за маестро Александар Џамбазов: Ќе го паметиме по добрината, хуморот, посебниот шарм, генијалноста

Постојат повеќе дефиниции за зборот господин, но господин тешко се станува – таков треба да се родиш, а таква привилегија имаат малку луѓе. Маестро Џамбазов беше навистина...

Култура 28.01.22 | 10:32

Комеморација за маестро Александар Џамбазов, втемелувачот на македонската популарна и детска музика

Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ и МРТ денеска во Фоајето на Опера и балет организираа Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар...

Култура 27.01.22 | 20:33

Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов во Фоајето на Опера и балет

Утре ќе се одржи Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов, во Фоајето на Националната опера и балет во 10 часот, а неговото последно...

Култура 26.01.22 | 11:05

В петок во Националната опера и балет комеморација за композиторот и диригент Александар Џамбазов

В петок, на 28 јануари во 10 часот во фоајето на Националната опера и балет ќе се одржи комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов,...

Култура 13.01.22 | 12:22

Во Кинотека на Македонија в петок ќе се одржи комеморација за Горјан Тозија

Во петок, 14.01.2022 во 11:00 часот во Кинотеката на Македонија ќе биде одржана комеморативна средба посветена на Горјан Тозија. Тој почина утрово во Скопје. беше филмски продуцент,...

Култура 03.12.21 | 13:28

Светкај од горе пак мој Славиша, а ние ќе играме на сцена за тебе

Бескрајно посветен на театарот, на глумата, бескомпромисен актер кој блеска со својот талент, човек кој со сите сетила го живееше театарот и со верба се бореше за неговите...

Естрада 11.11.21 | 12:35

Се свири и се пее, а сите плачат, Ана Бекута не издржа на нозе – во тек е комеморација за Маринко Роквиќ

Во „Камената сала“ на Радио Белград во тек е комеморацијата за Маринко Роквиќ. Семејството и пријателите се собраа да му оддадат почит на легендарниот фолк-интерпретатор...

Култура 29.10.21 | 12:39

Атанас Вангелов му даде цврсти темели на лекторатот по македонски јазик во Париз, рече на комеморацијата проф. Весна Мојсова-Чепишевска

Во организација на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во соработка со Друштвото на писателите на Македонија се...

Култура 28.04.21 | 13:00

Богомил Ѓузел беше несекојдневен, исклучителен и неповторлив и делото што остана по него ги носи истите одлики, рече академик Урошевик на комеморацијата

Академик Богомил Ѓузел беше несекојдневен, исклучителен и неповторлив и делото што остана по него ги носи истите одлики, рече денеска академик Влада Урошевиќ на комеморацијата...

Македонија 11.03.21 | 21:02

Пендаровски: Да се сеќаваме на вистината за холокаустот за никогаш да не се повтори

За време на холокаустот нацистите го развиле најефикасниот начин за да уништат цел еден народ. И речиси успеале во таа монструозна намера. Во текот на Втората светска...

Црна хроника 04.09.20 | 14:14

Единаесет години од потонувањето на „Илинден“ во Охридското Езеро

Изминуваат единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 туристи од Бугарија. Предвидено...

Кошарка 07.02.20 | 09:57

„Лос Анџелес Тајмс“ открива каде и кога ќе се оддржи комеморацијата на Коби и Џиана Брајант

Комеморацијата за Коби Брајант и неговата ќерка Џиана ќе биде одржана на 24-ти февруари во Стејплс центарот, пишуваат од „Лос Анџелес Тајмс“. Неименуван извор го отрил...

Калеидоскоп 16.01.20 | 13:32

Си замина олицетворението на животот и љубовта: Колеги и пријателите се збогуваат од Неда Арнериќ

Денеска во Југословенската кинотека се одржа комеморативната седница за српската актерка Неда Арнериќ која почина на 67. години на која присустувале бројни пријатели...

Калеидоскоп 14.01.20 | 15:39

Неда Арнериќ во Алејата на заслужните граѓани, комеморацијата е во четврток

Градоначалникот на Белград Зоран Радојичиќ дал согласност урната со посмртните остатоци на познатата актерка Неда Арнериќ да биде положена во Алејата на заслужни...

Култура 09.04.19 | 12:53

Аурата на Драмски, за жал, се збогати со уште еден суптилен, нежен и преубав дух кој ќе биде присутен за идните генерации

Биле моја, кога дојде од Прилеп во Драмски театар, јас те пречекав на оваа сцена. Игравме заедно во „Заводникот од западниот свет“. Бевме главни партнери кај нашиот...

Скопје 08.04.19 | 17:35

Утре е ден на жалост во Кисела Вода, Домот на култура ќе го носи името на Беличанец

Со едноминутен молк членовите на Советот на Општина Кисела Вода ја започнаа денешната вонредна седница свикана по повод смртта на поранешната градоначалничка Билјана...