Ламбе Алабакоски заедно со „Некст тајм“ и композиторот и музичар Никола Мицевски се на голема турнеја низ Австралија, каде настапуваат пред нашинците од дијаспората.

Од центарот Сиднеј Ламбе објави видео каде што пее македонски песни:

„Некст тајм“, пак, ја пееја „Ја излези Ѓурѓо“:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.