Во петок, 18-ти март, ќе се одржи фестивалот на новосоздадени македонски патриотски и родољубиви песни „Гоце фест“.

Настанот кој е во чест на ликот и делото на Гоце Делчев ќе започне во 20 часот во Домот на АРМ Скопје, а најавено е учество на познати музички имиња од земјава. Блага Петреска, Виданка Ѓорѓиевска, Круме Спасовски, Ани Малинкова, Јулија, Петар Нечовски, Лени Партикова, Кате Соната, Ванчо Тарабунов и многу други се дел од учесниците на фестивалот, на кој годинава ќе се одбележат 150 години од раѓањето на Делчев.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.