Ознака: АРМ
Македонија 30.11.20 | 09:59

12 лекари и 20 медицински сестри од Воено медицинскиот центар ќе работат во ковид центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри од денеска се вклучува во работа на интерните клиники каде...

Македонија 05.11.20 | 14:26

Војската на улица: Дали се подготвува полициски час низ Македонија?

Претседателот Стево Пендаровски, врз основа на член 18, став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и генералната наредба за ангажирање на дел од Армијата во мирновремени...

Македонија 03.11.20 | 23:54

Армијата на испомош, ќе се вклучи во обезбедување на болниците

Армијата најверојатно ќе се вклучи во обезбедувањето на болниците со што ќе им биде од дополнителна испомош на припадниците на МВР. Ваквиот предлог го дало Министерството...

Македонија 01.11.20 | 13:10

Првиот контингент македонски мировници во КФОР заминаа кон Косово

Првиот македонски контингент со 44 припадници на Армијата денеска од касарната „Кузман Јосифовски – Питу“ во Тетово, заминаа кон Косово, каде во следните шест месеци...

Македонија 17.10.20 | 15:07

Првиот контингент на Армијата испратен во мисијата КФОР на Косово

Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена...

Македонија 17.10.20 | 08:41

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена...

Македонија 16.10.20 | 15:25

АРМ од утре во прва мисија како членка на НАТО

Четириесет и четири на Армијата на Република Македонија, ротација составена од штабни офицери и вод за обезбедување, од утре ќе бидат дел мисијата на НАТО во Косово....

Црна хроника 29.09.20 | 10:16

АРМ: Војниците од превртениот автобус се со полесни повреди

Во врска со сообраќајната незгода која се случи утринава во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип, информираме дека се работи за автобус...

Црна хроника 29.09.20 | 09:30

Повредени 17 припадници на АРМ во судар на автобус и комбе: Детали за сообраќајката на патот Штип-Радовиш

Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации...

Македонија 16.09.20 | 13:57

Нов скандал во Министерство за одбрана: Шеќеринска незаконски подели чинови на штотуку примени војници

Беззаконието и партизацијата во Министерството за одбрана продолжува. На 11 Септември Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска им подели договори за вработување...

Македонија 11.09.20 | 15:10

АРМ прими 70 нови војници, со нов конкурс ќе се бараат уште 200

Армијата на Република Македонија официјално во касарната „Илинден“ ги прими во своите редови 70 нови професионални војници. Во таа пригода, министерката за одбрана,...

Македонија 07.09.20 | 09:47

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

По повод 8-ми септември – Денот на независноста вечерва ќе се изврши почесна артилериска стрелба. Од Армијата информираат дека во 18:30 часот од касарната „Илинден“ во...

Македонија 17.08.20 | 15:40

Македонската армија одбележува 28 години од своето постоење

На воениот стадион во Градскиот парк во Скопје утре ќе биде одбележан Денот на Армијата на Република Македонија. Свеченоста ќе се реализира во согласност со протоколот...

Вести 17.08.20 | 08:51

Честитка од Македонскиот полициски синдикат по повод Денот на армијата

Претседателот на Македонскиот полициски синдикат, Марјан Кицев денеска по повод 18-ти Август, Денот на Армијата, испрати честитка до припадниците на Армијата. Почитувани...

Македонија 17.08.20 | 08:35

Не се вознемирувајте од пукањето: Денеска пробна артилериска стрелба по повод денот на АРМ

Од Армијата Република Македонија информираат дека денеска со почеток во 10 часот, по повод 18-ти Август – Денот на Армијата на Република Македонија, во касарната ,,Илинден“...

Македонија 11.08.20 | 17:36

На Криволак доаѓаат 170 американски војници за воена вежба со АРМ

Припадници на АРМ ќе учествуваат на заеднички воени вежби на Криволак со американски и полски војници од составот на КФОР. Владата одлучи да дозволи влегување и престој...

Црна хроника 02.07.20 | 17:06

Униформи и друга опрема украдени од магацин во Генералштабот на АРМ

Кражба во едно од најобезбедените места во земјава. Од кругот на Генералштабот и Министерството за одбрана исчезнале војнички униформи, како и други делови од облека. Инцидентот...

Македонија 23.06.20 | 16:16

Ковачки до Шекеринска: Замена на пар пантолони и палто не е воведување нова униформа

Полковникот Драган Ковачки ѝ порача на власта на СДСМ дека е неспособна, коментирајќи го денешниот настан во касарната „Илинден“, каде во присуство на министерката...

Македонија 19.06.20 | 16:37

Синдикатот бара награда од по 10 илјади денари за три месеци за вработените во одбраната и во АРМ

Парична награда од по 10 илјади денари за март, април и мај годинава за придонесот и дополнителниот ангажман на вработените во Министерството за одбрана и на припадниците...

Сервиси 09.06.20 | 23:55

Утре над Скопје прелет на воздухопловите на Армијата

По повод 10 Јуни – Денот на воздухопловниот ВИНГ, за утре од 12:00 до 13:00 часот е планирано надлетување над Скопје со група на воздухоплови. Како што соопшти РЦУК – Скопје,...