Ознака: АРМ
Македонија 28.11.22 | 19:41

Ковачки: Во касарната на Армијата нема вода за пиење, а кај министерката и нејзниот тим се служи флаширана вода, ете така СДС се грижи за државата

„Наместо министерката да го напаѓа целиот тим на ВМРО-ДПМНЕ кој што изнесува скандали кои што се поврзани со безбедносниот сектор, кој што за жал е фрлен на колена, таа...

Македонија 01.11.22 | 08:32

Петровска: Од ноември припадниците на Армијата ќе земаат плати повисоки за 2.000 денари

Министерката за одбрана Славјанка Петровска најави дека од денес припадниците на Армијата добиваат покачување на платите од 2.000 денари, а исплатата на отпремнината...

Македонија 01.10.22 | 13:02

Постојат индиции и за други функционери од извршната власт СДС за дезертерство

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник на денешната прес конференција запрашан дали имаат индиции за други високи функционери од извршната власта за дезертерство...

Македонија 01.10.22 | 12:54

Ковачки: Дезертерот Ковачевски доброволно да дозволи неговата деловна способност да биде утврдена од страна на надлежен суд

Најпрвин лажеше дека не бил во војска затоа што бил на школување. Откако беше фатен во лага и во јавноста излезе документ од кој јасно се гледа дека премиерот бил трајно...

Македонија 01.10.22 | 10:58

Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги достигнеме НАТО целите на способности и ќе ни овозможат...

Македонија 29.09.22 | 15:17

Петровска: Се залагам за професионалност, Комисијата за одбрана одблиску да го следи спроведувањето на огласот и да се увери во тоа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска од собраниската говорница ја повика Комисијата за одбрана одблиску да го следи спроведувањето на Јавниот оглас...

Македонија 29.09.22 | 13:11

Ковачки: Лице кое одбило да ја брани сопствената држава поради трајна неспособност, не смее да има пристап до буџет од 5 милијарди евра

Денес на седницата за пратенички прашања, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки потсети дека Ковачевски е нелегитимен затоа што не бил на избори, тоа...

Македонија 29.09.22 | 09:31

Плакати со оглас за вработување во АРМ, штабовите на сДСМ регрутни центри, одговорни лица Миле, Цаци и Диме

Герила акција ноќеска во Скопје. Осамнаа плакати со огласи за работа во АРМ, залепени низ штабовите на Социјал демократскиот сојуз на Македонија. Низ штабовите на СДСМ...

Македонија 27.09.22 | 21:51

СДС и дезертерот Ковачевски признаа дека стојат зад партискиот повик за ангажирање на професионални војници, единиците на АРМ ги направија штабови на СДС

СДС призна дека стои зад партискиот повик за ангажирање на професионални војници, единиците на АРМ ги направија штабови на СДС. Од вечерашново соопштение на СДС видовме...

Македонија 27.09.22 | 21:19

Стоилковски: Дебакл за СДС и срам за АРМ и НАТО, дезертерот Ковачевски вработува професионални војници преку партиските штаб

Каков дебакл за СДС, партија која што ја води дезертер, повикува граѓани да се вработат како професионални војници, преку партиски штабови, со пријава кај партиски функционери....

Македонија 27.09.22 | 21:12

СДСМ се оградува од објавата на Фејсбук страницата на локалната организација во Арачиново

СДСМ целосно се оградува од објавата на Фејсбук страницата на локалната организација во Арачиново. Станува збор за злоупотребата на страницата спротивна со вредностите...

Македонија 27.09.22 | 21:04

Министерството за одбрана демантира дека се селектираат војници преку СДСМ

Во врска со натписите во некои портали, а се однесуваат на објава на фејсбук профил на општинската организација Арачаиново на политичката партија СДСМ ве информираме...

Македонија 27.09.22 | 19:17

Скандал: СДСМ Арачиново ги повикува кадндидатите кои што аплицирале за работа во АРМ да се јават кај претседателот на огранокот на партијата

Владејачката партија продолжуваат да ја тресат скандали. Имено, на официјалната фејсбук страница на СДСМ Арачиново, кандидатите кои што аплицирале за работа во АРМ...

Македонија 06.09.22 | 22:06

Владата ќе испраќа македонски војници во борбената група на НАТО во Бугарија и во Романија

На предлог на Министерството за одбрана, по презентирање информации за потребата од испраќање на припадници на Армијата за учество во борбената група на НАТО во Република...

Македонија 25.08.22 | 13:53

До крајот на годината пристигнуваат уште 27 лесни оклопни возила за Армијата

Набавката на лесните оклопни возила е еден од осумте клучни проекти за вооружување на Армијата, рече министерката за одбрана. Договорот е склучен минатата година, а...

Македонија 18.08.22 | 08:31

Ова се првите регрути на АРМ

Четворица активни генерали, голем број офицери и подофицери како и илјадници регрути во 1992 година ја започнаа реализацијата на најголемата патриотска должност за обезбедување...

Македонија 17.08.22 | 14:52

Петровска: Бевме сами, а сега сме дел од една милијарда луѓе под колективниот безбедносен чадор на НАТО

Како дел од завршните активности со кои Армијата на Република Македонија го одбележува својот 30 годишен јубилеј, во Домот на Армијата во Скопје се одржа свечен...

Македонија 17.08.22 | 08:11

АРМ денеска прославува 30 години: По три децении стана безимена Армија

Денот на Армијата 18 Август и јубилејот „30 години Армија“ ќе бидат одбележани со целовечерен настан организиран под мотото „30 години безбедност, стабилност, доверба“...

Македонија 16.08.22 | 22:26

Петровска најавува модернизација на армијата со хеликоптери и оклопни возила

Министерката за одбрана Славјанка Петровска најави набавка на хеликоптери и оклопни возила за македонската армија. Таа посочи дека хеликоптерите се со западна патформа...

Македонија 14.08.22 | 09:48

Со Пере Нокаут, Дац и Александар АРМ одбележува 30 годишен јубилеј

Македонската армија на 18 август одбележува 30 годишен јубилеј. Одбележувањето ќе започне во среда, а во АРМ ве покануваат да ја погледнете воената опрема и да уживате...