Светот на музиката жали за смртта на Ендрју Вулфолк, саксофонист и историски член на Earth, Wind & Fire. Бендот, многу познат по песните неизбришливо запишани во историјата на музиката како September, се простува од Вулфолк- еден од најголемите саксофонисти на сите времиња.

Смртта ја најави член на групата, пејачот Филип Бејли.

Го запознав во средно училиште и од тој момент брзо станавме пријатели и колеги од бендот. Неговото име е Ендрју Вулфолк и денес го загубивме по шестгодишната болест. Големи спомени. Голем талент. Забавен. Конкурентен. Освестен. И секогаш со стил. Се гледаме од другата страна, брат, напиша пејачот на групата на социјалните мрежи објавувајќи фотографија во негово друштво.

Ендрју Вулфолк почина на 71 година, но бил болен извесно време. Тој, всушност, шест години се борел против болеста која успеала да го оттргне од настапите.

Вулфолк е роден на 11 октомври 1950 година во Сан Антонио, Тексас, а потоа се преселил со своето семејство во Денвер, Колорадо. Во 1973 година, по средбата со Филип Бејли во средно училиште, тој се приклучил на бендот. Тој ги живееше најдобрите години на групата, сведочејќи за успесите на златниот и платинестиот албум со огромни хитови како Head to the Sky на Powerlight во 1988 година. Збогувањето со бендот дојде по дваесет години, во 1993 година, но повторно настапувале заедно во некои прилики за некои турнеи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.