Наградите „Греми“ се враќаат во Лос Анџелес за 2023 година, објави во четвртокот Академијата за снимање.

Откако ќе биде домаќин на своето шоу во 2022 година од Лас Вегас, церемонијата наречена „најголемата ноќ на музиката“ ќе се врати во Јужна Калифорнија и нејзиниот вообичаен дом – Crypto.com арената (претходно Стејплс центар) – на 5 февруари 2023 година.

Шоуто ќе се емитува во живо на CBS, со почеток во 20 часот. ЕТ/17 часот. PT. Ќе се емитува и на Paramount+.

Номинациите за Греми 2023 година ќе бидат објавени на 15 ноември 2022 година.

Пред пандемијата, Греми обично беше едно од најраните шоуа во сезоната на награди, но минатата година се пресели во април, а во 2021 година се емитуваше во март.

Греми во 2023 година ќе биде 65-тото доделување на наградите на Академијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.