Ознака: награди
Култура 16.11.19 | 19:50

Доделени наградите на „Синедејс“: Австрискиот филм е „Лилијан“ е избран за најдобар

Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Лариси во киното Милениум беше затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски...

Музика 14.11.19 | 01:29

„Eгзит“ номиниран за најдобар фестивал на Европските фестивалски награди

На неодамна објавената листа со номинираните музички фестивали, EXIT повторно се најде во категоријата „Најдобар голем фестивал“, и тоа откако споменатата титула претходно...

Култура 11.11.19 | 11:00

Награди од филмските критичари за „Медена земја“ и Атиџе во Њујорк

„Медена земја“ ја освои наградата за најдобар дебитантски документарец од американските филмски критичари, а главниот лик од филмот, Атиџе Муратова, ја доби наградата...

Музика 11.11.19 | 09:57

Таксират и Д фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Европските награди за најдобри фестивали (European Festival Awards) и годинава ги вклучија номинациите за Д-Фестивал и Таксират Фестивал во категориите: Д-Фестивал за најдобар...

Култура 06.11.19 | 16:05

Петре Димовски, Симона Јованоска и Ленче Милошевска ги добија наградите за расказ на „Нова Македонија“

Петре Димовски за расказот „Во трка за животот“ ја доби првата награда на конкурсот на дневниот весник „Нова Македонија“, на денешното доделување на признанијата...

Култура 21.10.19 | 12:00

„Господ постои, нејзиното име е Петрунија” викендов освои награди на три фестивали

Филмот „Господ постои, нејзиното име е  Петрунија” на Теона Стругар-Митевска изминатиот викенд се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал...

Музика 12.10.19 | 23:23

Мартинијан ги победи Дац, Митевски и „Фраjле“

Мартинијан Кириловски и песната „100 пати на ден“ се победници на овогодинешниот 34. по ред „Макфест“. Кириловски, кој доби најмногу гласови од публиката и жирито, како...

Култура 10.10.19 | 10:56

„Љубовен автомобил“ е избран за најдобар филм на „Киненова“

Во Кинотека синоќа беа доделени наградите на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Тричленото жири во состав: Витали Мански, претседател, Јесин Устаоглу...

Култура 09.10.19 | 09:40

Вечерва доделување награди и проекција на „Застарениот случај Хамарскјелд“ за затворање на „Киненова“

Со доделување на наградите вечерва завршува официјалниот дел од програмата на филмскиот фестивал „Киненова“. „Застарениот случај Хамарскјелд“, сценарио и режија:...

Култура 29.08.19 | 10:36

Доделени наградите на „Македокс“: „Млад кромид“ за „Медена земја“

На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од нов автор, „Сечкан...

Култура 28.08.19 | 16:39

Премиера на „Медена земја“, концерт на „Фолтин“ и доделување награди вечерва на „Македокс“

Со доделувањето на наградите, премиерата на документарниот филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и концерт на групата „Фолтин“ вечерва во Куршумли-ан...

Култура 27.08.19 | 18:30

Утре се доделуваат наградите на „Македокс“

На 10. „Македокс“ ќе бидат доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од нов автор, „Сечкан...

Култура 25.08.19 | 14:41

Поетско кафе со Ана Бландијана, портрети на Богомил Ѓузел и Моника Херцег на СВП

По утринската посета и поетско матине во манастирот „Света Богородица“ во Калишта, учесниците на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“, вчера, во хотелот...

Култура 23.08.19 | 14:54

„Медена земја“ ja освои наградата на публиката на Сараевскиот филмски фестивал

Босанско-хрватскиот филм „Take Me Somewhere Nice“ на режисерката Ена Сендијаревиќ го освои „Срцето на Сараево“ за најдобар филм на синоќешната церемонија за доделување на...

Култура 07.08.19 | 10:13

„Исцелител“ освои две награди на фестивал за заштита на природата во Црна Гора

Филмот на Ѓорче Ставревски, „Исцелител“ освои две нови награди на фестивалот „Green Montenegro International Film Fest“ во Црна Гора, посветен на заштитата на природата. „Исцелител“...

Култура 14.05.19 | 09:18

Здружeнието на издавачи ги додели наградите на Саемот на книга

Во рамки на на годинашниот XXXI Меѓународен саем на книгата во Скопјe, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите за најдобрите...

Култура 09.05.19 | 10:17

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ освои награда за најдобар филм и најдобра женска улога на фестивал во Тирана

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот Деа Филмски Фестивал во Тирана (2 до 8 Мај) освои две награди и тоа главната...

Култура 10.04.19 | 10:48

„Како се прави човек“ на Хана Миленковска, е добитник на Гран при на 12. ИТФ „Лица без маски“

Претставата „Како се прави човек“, во режија на Хана Миленковска, е добитник на Гран при наградата за најдобра претстава во целина на 12. ИТФ „Лица без маски“. Жири-комисијата...

Култура 20.03.19 | 11:20

Славе Ѓорѓо Димоски одбележа 60 години живот и 40 години творештво

Стихозбирката „ Гравири- 40 години отпосле“ од Славе Ѓорѓо Димоски, беше промовирана синоќа во НУ Библиотека „ Григор Прличев“ , во рамките на програмата за одбележување...

Филм 15.02.19 | 15:56

Протестираат актерите во Холивуд: Бред Пит и Џорџ Клуни го предводат бунтот на Оскарите

Џорџ Клуни, Бред Пит и Роберт Де Ниро во четвртокот одржале протести во Холивуд против плановите на организаторите на Оскарите, наградите за најдобра фотографија, монтажа...