Ознака: награди
Кариера 01.02.24 | 11:48

Објавен конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2023“

Македонскиот институт за медиуми (МИМ) го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2023“. На конкурсот, кој ќе биде отворен до 26 февруари 2024, може да...

Скопје 10.11.23 | 13:43

Сојузот на спортови на град Скопје ја додели наградата „13 Ноември“ на најдобрите

Денеска, Сојузот на спортови Скопје, по повод ослободувањето на градот Скопје организираше свеченост со доделување на награди 13 Ноември на спортисти, тренери, спортски...

Култура 31.10.23 | 17:43

Триото „Аура“ и Снежана Анастасова Чадиковска добитници на наградата на СМУМ „Златна лира“

Наградата „Златна лира“ која СМУМ ја доделува за врвни уметнички достигнувања во изминатата година, за 2022 година им му се доделува на Триото Аура во состав: Страшо...

Култура 17.10.23 | 08:47

За најдобрите филмови на Киненова ќе одлучуваат Лех Мајевски, Дебора Ван Дам и Дејан Дуковски

На 8.издание на МФФ Киненова за најдобрите филмови ќе одлучува меѓународно жири во состав Лех Мајевски, поет, сликар, писател, режисер и визуелен уметник од Полска, Дебора...

Култура 02.10.23 | 16:26

Гран при за претставата „Момчето со куферот“ од Србија на Фестивалот „Игор Маџиров“

Претставата „Момчето со куферот“ на Малиот театар „Душко Радовиќ“ од Србија ја освои Гран при на 2. издание не Интернационалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“,...

Култура 05.09.23 | 12:08

Три награди за „Роња, ќерката на ограбувачот“на Театар за деца и младинци на куклен фестивал во Подгорица

Една од најнаградуваните претстави, „Роња, ќерката на ограбувачот“, на Театарот за деца и младинци повторно се закити со најпрестижни награди, овој пат освои три на...

Култура 25.08.23 | 09:54

„Помеѓу револуциите“ на романскиот режисер Влад Петри ја доби наградата „Кромид“ за најдобар филм од Главната програма на „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ со своето 14. издание по осумдневна филмска програма со 75 документарни остварувања прикажани на четири локации...

Култура 23.08.23 | 13:43

15 интернационални професионалци од документарниот филмски свет одлучуваат за наградите во пет категории на „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ секоја година доделува награди во пет категории, и тоа „Кромид“ за најдобар филм од Главната програма, „Млад...

Култура 30.07.23 | 17:04

Легендарната Каталин Ладик добитничка на „Астер“

Осумнаесеттото издание на интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, во знакот на новите тенденции во краткометражниот, документарниот и авторскиот филм, ќе...

Сцена 29.07.23 | 16:59

Наградите „Еми“ ќе бидат одложени поради штрајковите во Холивуд

За прв пат по 11 септември, 2001, е најавено одложување на Наградите „Еми“, јавува „Euronews“. Една од најголемите американски манифестации, беше планирана за 18 септември,...

Калеидоскоп 28.07.23 | 11:05

„Еми“ наградите одложени поради штрајкот на сценаристите и глумците во САД

Годинешното 75. доделување на „Еми“ наградите за најдобри телевизиски остварувања ќе биде одложено поради штрајкот на сценаристите и глумците во Холивуд, пренесоа...

Кошарка 18.07.23 | 13:04

Кошаркар на младинската репрезентација ја „покри“ Северна на доделувањето на наградите за да се гледа само Македонија

Младинскиот кошаркарски репрезентативец, Тома Стојаноски, преку ноќ стана хит на социјалните мрежи, откако на доделувањето на медалите по завчерашното финале на Европското...

Култура 17.06.23 | 10:59

Со доделување на наградите затворен МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделување на наградите за најдобрите остварувања и со претставата во чест на наградените „Последниот балкански вампир“ на Српско народно позориште од Нови Сад,...

Култура 17.06.23 | 09:14

Пет награди за Драмски театар Скопје на фестивалот Војдан Чернодрински

Драмски театар Скопје со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ освои пет награди на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Оценувачката комисија во состав претседател...

Култура 16.06.23 | 13:30

Дамјан Цветановски и Илина Чоревска добитници на наградите за најдобри актери на МТФ „Војдан Чернодрински“

Илина Чоревска, за улогата на Медеја во претставата „My name id Medeja“ на Народен театар Битола и Дамјан Цветановски за улогата на Кристофер во „Чудна случка со кучето во...

Македонија 12.06.23 | 18:58

УКИМ ги додели наградите на првенците и наградите „26 Јули“ од Фондацијата „Франк Манинг“

Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“-Скопје денеска додели награди за најдобар успех на дипломираните студенти од сите факултети во негов состав во учебната 2021/2022 година,...

Култура 22.05.23 | 13:40

Теондолинда Паскуал од Португалија претседателка на жирито на „Мал битолски Монмартр“

Ликовниот педагог Теондолинда Паскуал од Португалија е избрана за претседателка на жирито за годинешната 42. меѓународна детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“,...

Култура 21.05.23 | 13:47

Јанјиндулам Рагкасурен од Монголија освои Гран при на фестивалот за монодрама во Битола

Актерката Јанјиндулам Рагкасурен од Монголија го освои највисокото фестивалско признание, наградата Гран при на фестивалот за монодрама во Битола. Одлуката на меѓународното...

Култура 16.05.23 | 16:39

„Роња, ќерката на ограбувачот“ наградена за најдобра претстава на „Новосадски театарски игри“

Претставата „Роња, ќерката на ограбувачот“ на Театар за деца и младинци Скопје ја доби Гран при наградата за најдобра претстава на фестивалот „Новосадски театарски...

Култура 23.03.23 | 09:48

Доделени европските награди за драмски превод „Еуродрам“

Европската мрежа за современа драма и превод „Еуродрам“, го објави изборот на најдобри преводи на драмски дела на европско ниво за 2023 година меѓу кои се и три преводи...