Ознака: греми
Музика 05.02.24 | 10:11

И покрај прогресивното невролошко заболување Селин Дион се појави на „Греми“

Селин Дион ги изненади гостите и учесниците на „Греми“ со своето појавување на крајот на церемонијата за да ја додели последната награда за албум на годината. Музичката...

Музика 15.11.23 | 12:23

Документарецот за Тупак доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм

Документарниот филм на „Еф-Екс“ за покојниот рапер Тупак Шакур, во пет епизоди, под наслов „Драга мамо“ (Dear Mama), доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм. Документарецот...

Музика 06.02.23 | 10:33

Бијонсе се запиша во историјата на Греми наградите

Пејачката Бијонсе (41) синоќа го собори рекордот за најмногу Греми награди во историјата. Во текот на доделувањето на престижните музички награди, Бијонсе ја освои наградата...

Музика 20.10.22 | 13:44

Констракта предложена за номинација за Греми

Откако воодушеви со својот настап на овогодинешното издание на Евровизија, Констракта доби ново големо признание. Oвогодинешната српска претставничка на Инстаграм...

Музика 17.07.22 | 22:52

Греми 2023 се враќа во Лос Анџелес во февруари

Наградите „Греми“ се враќаат во Лос Анџелес за 2023 година, објави во четвртокот Академијата за снимање. Откако ќе биде домаќин на своето шоу во 2022 година од Лас Вегас,...

Музика 20.01.22 | 11:25

Греми-наградите презакажани за 3 април во Лас Вегас

Церемонијата на доделување награди „Греми“ во чест на врвните музички изведби е презакажана за 3 април во Лас Вегас, соопштија во вторникот (18 јануари) Академијата...

Музика 04.01.22 | 11:52

64. доделување на наградите „Греми“ најверојатно ќе биде одложено поради Омикрон

Светските медиуми навестуваат дека 64. доделување на наградите „Греми“ најверојатно ќе биде одложено поради Омикрон варијантата на коронавирусот. Церемонијата во...