Пејачката Бијонсе (41) синоќа го собори рекордот за најмногу Греми награди во историјата.

Во текот на доделувањето на престижните музички награди, Бијонсе ја освои наградата за најдобар денс/електронски албум, за нејзиниот последен албум „Renaissance“. Со оваа награда таа го освои 32. Греми.

Рекордот за најмногу освоени награди не беше соборен повеќе од 20 години, а го држеше унгарско-британскиот диригент Џорџ Солти со 31 Греми.

Ќе се обидам да бидам помалку емотивна, само сакам да ја впивам оваа ноќ – рече Бијонсе во својот говор.

Бијонсе на почетокот на вечерта ја доби наградата за најдобра ар-ен-би песна, но таа не можеше да ја прими наградата затоа што беше заглавена во сообраќајот. Наместо неа, наградата ја примија музичарите Териус Неш и Нил Роџерс. Публиката беше воодушевена, а водителот Тревор Ноа веднаш објасни што се случува.

Потоа водителот ѝ ја донесе наградата на масата каде што се седеше музичката дива.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.