Организаторите на Евровизија соопшти дека постои „голем ризик од воздушни напади“ во Украина со „висок ризик од голем број жртви“, поради што не се задоволени „неопходните барања“ за одржување на натпреварувањето следната година во земјата победничка.

Украинскиот претставник Калуш оркестар во заднина на руската офанзива во Украина беше очекуваниот победник на Евровизијата која годинава се одржа во италијанската северна метропола Торино, а според традицијата земјата којашто ќе победи автоматски станува домаќин на натпреварување следната година.

Сепак, Европската унија за радиотелевизија (EBU) објави дека по „целосната процена и проверка на спроведливоста“ заклучила дека Украина не може да биде домаќин, будејќи украинската медиумска куќа UA:PBC не може да гарантира безбедност и изведба.

Од EBU во четвртокот објавија дека „целосно ја разбираат разочараноста“, но дека при носењето на одлуката се воделе одговорноста за безбедноста на сите кои работат и учествуваат во настанот „чиешто планирање мора веднаш да започна во земјата во којашто се одржува“.

„Најмалку 10.000 луѓе работат на Евросонго (вклучително и персоналот и новинарите) Се очекува и доаѓањето на 30.000 пријатели. Нивната благосостојба е нашата главна грижа“, се наведува во соопштението.

„Правилата на Песната на Евровизија, околу коишто сите медиумски куќи се согласуваат, јасно кажуваат дека настанот смее да се пресели во случај на виша сила, како што е моменталната војна. Исто така, во предвид го земавме и коментарот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој рече дека војната во Украина ‘би можел да трае со години’“, појаснуваат уште од EBU.

Заклучиле дека одлуката во преселување на настанот во друга држава е донесена, како и дека траат дискусиите за погодна локација за следното натпреварува.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.