Во Србија во тек е изборот за Песна на Евровизија.Главен фаворит е Аца Лукас со песната „Оскар“.

Она што е најкоментирано е неговиот сценски настап на клавир кој е донесен од Словенија и чини неверојатни 300.000 евра.

Сепак организаторот РТС, посебно главната уредничка на забавниот програм Оливера Ковачевиќ не е во добри односи со Лукас и ќе направи се тој да не биде претставник на Србија во Торино.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.