23 АПРИЛ (ВТОРНИК) 20:00ч
ЦРВЕНО НЕБО
(Afire/Roter Himmel)
Игран филм,
2023, 115 мин., колор, ДЦП
Режија: Кристијан Пецхолд (Christian Petzold)
Сценарио: Кристијан Пецхолд (Christian Petzold)
Улоги: Томас Шуберт, Паула Бир, Лангстон Уибел, Ено Требс (Thomas Schubert, Paula Beer, Langston Uibel, Enno Trebs)

Додека летуваат покрај Балтичкото Море, писателот Леон (Томас Шуберт) и фотографот Феликс (Лангстон Уибел) се изненадени кога ќе се сретнат со Надја (Пола Бир), мистериозна млада жена која престојува како гостин во викендицата на семејството на Феликс. Надја наскоро го одвлекува вниманието на Леон од завршувањето на неговиот последен роман, не само поради нејзината страсна врска со спасителот на вода, Давид (Ено Требс), туку и затоа што нејзината брутална искреност го принудува Леон да се соочи со неговите уметнички слабости. Како што Надја и Леон се зближуваат, шумскиот пожар ѝ се заканува на групата и го турка писателот да открие дали навистина може да се грижи за нешто што е надвор од себе.
Ова е последниот филм на реномираниот германски режисер, Кристијан Пецолд, еден од главните претставници на т.н Берлинска школа. Филмот ја доби големата награда на жирито Сребрена мечка на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин во 2023 година.

Возрасна категорија: 16 години
Влезница: 150 денариRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.