Ознака: Кинотека
Филм 22.05.24 | 14:42

Документарниот филм „Скопје 63“ на Вељко Булајиќ утре во Кинотека на Македонија

Во четврток на 23 мај во 20:00 часот во Кинотека на Македонија, ќе биде прикажан документарниот филм „Скопје 63“ во режија на Вељко Булајиќ, кој претставува сведоштво за...

Филм 20.05.24 | 11:47

Во Кинотека во чест на добитникот на „Златен објектив“, режисерот Столе Попов, денеска ќе може да се види „Среќна Нова 1949“

На големото платно во кино салата на Кинотека во чест на добитникот на Златен објектив, режисерот Столе Попов, може да се види СРЕЌНА НОВА 1949. 20 МАЈ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. СРЕЌНА...

Филм 18.05.24 | 15:29

Детскиот филм „Луси гангстерката“ денеска во Кинотека

18 МАЈ (САБОТА) 18:00 ч. ЛУСИ ГАНГСТЕРКАТА (Lucy ist jetzt Gangster) Детски фамилијарен филм, Германија 2022, 89 мин, ДЦП Режисер: Тил Ендеман (Tim Endemann) Безгрижната, сакана Луси (10) решава...

Филм 17.05.24 | 17:06

„Време на бетон“ денеска во Кинотека

ВРЕМЕ НА БЕТОН (Concrete Time) Документарен филм, Македонија 2024, 75 мин, ДЦП Режија: Игор Иванов (Igor Ivanov) Сценарио: Игор Иванов, Томи Салковски (Igor Ivanov, Tomi Salkovski) Наратор: Никола...

Филм 16.05.24 | 13:38

„Питер Фон Кант“ денеска во Кинотека: Францускиот режисер Франсоа Озон со филмот му оддава почит на иконата на новото германско кино Рајнер Вернер Фасбиндер

Во Кинотека денеска е новиот филм потпишан од францускиот кино-провокатор Франсоа Озон. Се работи за еден навистина интересен, постмодерен осврт и своевиден римејк...

Филм 15.05.24 | 17:07

„Тешка година“ денеска во Кинотека

15 МАЈ (СРЕДА) 18:00 ч. ТЕШКА ГОДИНА (A Difficult year) Игран филм, Франција 2023, 120 мин., колор, ДЦП Режија: Оливие Накаш, Ерик Толедано (Olivier Nakache, Éric Toledano) Сценарио: Оливие Накаш, Ерик...

Филм 14.05.24 | 14:39

Македонски кратки филмови потпишани од етаблираните дејци Кочо Недков, Дарко Марковиќ и Елеонора Венинова денеска во Кинотека

Домашната кино-сцена во рамките на програмата на Кинотека за месец мај е претставена и преку ретроспективна проекција на кратки форми. Филмофилите ќе бидат во можност...

Филм 13.05.24 | 10:53

24. издание на „Недела на италијански филм“

Во „Кинотека“ од 13 до 18 мај во Скопје ќе се одржи 24. издание на „Неделата на италијанскиот филм“. Веќе добро познатиот фестивал ќе понуди избор од шест филма кои ја...

Филм 13.05.24 | 10:42

„Анатомија на падот“ денеска во Кинотека

13 МАЈ (ПОНЕДЕЛНИК) 17:00 ч. АНАТОМИЈА НА ПАДОТ (Anatomie d’une chute) Игран филм, Франција 2023, 152 мин., колор, ДЦП Режија: Жастин Трие Толедано (Justine Triet) Сценарио: Жастин Триe, Артур Харари...

Филм 09.05.24 | 13:52

Недела на италијанскиот филм од 13-18 мај во Кинотека

Од 13 до 18 мај во Кинотека ќе се одржи XXIV издание на „Неделата на италијанскиот филм“. Веќе добро познатиот фестивал ќе понуди избор од шест филма кои ја претставуваат...

Филм 05.05.24 | 12:47

Проекцијата на „Буре барут“ на 35 мм лента е на 9 мај во Кинотека

Проекција на „Буре барут“ на 35 мм лента е на 9 мај (четврток) од 20 часот во Кинотека. „Буре барут“ (Bure Barutа) на Горан Паскаљевиќ (Goran Paskaljević) е игран во продукција на Србија,...

Филм 02.05.24 | 11:14

Македонски филмови во мајската програма на Кинотека со фокус на творештвото на Столе Попов

На програмата на Кинотеката во мај ќе има проекции на македонски филмови, а фокусот ќе биде на филмското творештво на режисерот, сценарист и продуцент Столе Попов (1950)...

Филм 01.05.24 | 14:43

Фокус на македонскиот филм во мај во Кинотека

Во фокусот. Тоа се двата збора што ја карактеризираат, ја означуваат понудата на филмското мени на Кинотека. Акцент и посебна тематска целина посветена на великанот...

Филм 25.04.24 | 14:01

Под мотото „Разлики кои не обeдинуваат“ од денеска во Кинотека проекции на „Големата вода“, „400 удари“ и „Црвените булки над ѕидовите“

За почит и за внимание е концептот, РАЗЛИКИ КОИ НÈ ОБЕДИНУВААТ. Тоа е, всушност, наслов за многу важна и повеќе од потребна пракса, за запознавање и вмрежување на филмолозите...

Филм 23.04.24 | 11:46

„Црвено небо“, последниот филм на Кристијан Пецолд и добитник на Сребрена мечка во Берлин денеска во Кинотека

23 АПРИЛ (ВТОРНИК) 20:00ч ЦРВЕНО НЕБО (Afire/Roter Himmel) Игран филм, 2023, 115 мин., колор, ДЦП Режија: Кристијан Пецхолд (Christian Petzold) Сценарио: Кристијан Пецхолд (Christian Petzold) Улоги: Томас...

Филм 20.04.24 | 15:43

Проекција на „Големата вода и „Црвените булки над ѕидовите“ во Кинотека

Во рамки на концептот на Кинотеката насловен „Разлики кои не обединуваат“, на 25 април ќе биде прикажан долгометражниот игран филм на Иво Трајков „Големата вода“ снимен...

Филм 19.04.24 | 18:09

Кратки македонски филмови денеска во Кинотека

И овој месец нема да изостанат проекциите на краткометражни македонски филмови потпишани од автори и авторки од различни генерации – Афродита Марковиќ, Александар...

Филм 12.04.24 | 09:58

Вишеградска група В4 филмски вечери во Кинотека: „Инвалид“ на Јонас Карасек и „Плоштад Москва“ на Ференц Торок за крај на манифестацијата

Во рамки на априлската филмска програма на Кинотеката ќе се одржи циклус филмови ВИШЕГРАДСКА ГРУПА В4 ФИЛМСКИ ВЕЧЕРИ, посветена на кинематографиите на Република Чешка,...

Култура 11.04.24 | 10:22

Мултимедиајлен настан во рамките на чествувањето на 75-годишнината од основањето на Танец вечерва во Кинотека

Во четврток на 11 април 2024 година во Кинотека на Македонија, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи мултимедиајлен настан на НУ Танец во соработка со Кинотека на РСМ, организиран...

Филм 10.04.24 | 16:06

Великаните на „Браќа Манаки“ во Кинотека: Вечерва проекција на „Амадеус“ чест на кинематограферот Мирослав Онджичек, добитник на Златната Камера 300 за животен опус во 2001 година

Следниот филм од ретроспективата ВЕЛИКАНИТЕ НА БРАЌА МАНАКИ е АМАДЕУС на Милош Форман, добитник на 8 Оскари во 1985, меѓу кои и на Оскарот за најдобар филм. Кинематографер...