Забавната индустрија е парализирана речиси еден месец поради заедничкиот штрајк на еснафот на писателите и актерите, преговорите со Унијата на филмски и телевизиски продуценти пропаднаа, а синдикалниот лидер на Американската федерација на телевизиски и радио уметници, Фран Дрешер ги соблече „ракавиците“: покани над 160.000 членови на протести без преседан.

„Целиот деловен модел е променет со стриминг сервисите, дигитализација, вештачка интелигенција. Ова е историски момент. Ако сега попуштиме, сите ќе бидеме во неволја“, рече 65-годишната актерка, која се искачи на слава со нејзината главна улога во ситкомот од 90-тите, The Nanny.

Холивудскиот актер Ричард Гир исто така го прифати повикот да се спротивстави на стриминг сервисите, филмските студија и продукциските компании кои застанаа на страната на „големите играчи“. Тој излегол на улица со колегите пред филијалата на компанијата „Ворнер Брос“ во Њујорк. Засега најголемата актерска ѕвезда која се приклучи на штрајкот, тој не зборуваше многу. Свесен дека ова е борба за опстанок на целата гранка, тој го крена својот транспарент со кој „кажа“ се што треба.

Познато е дека на 14 јули синдикатот на актерите се приклучи кон прекинот на работата на WGA, Здружението на писателите на Америка, кое протестира од мај годинава. Писателите, актерите и креативците кои живеат од работата на сетот се свесни дека целата индустрија многу брзо се менува, а цената на нивната работа паѓа. За прв пат од 1980 година, актерите започнаа работен спор и се приклучија на штрајкот на писателите, кој излезе на улица за прв пат од 1960 година, пишува Дејли Мејл.

Покрај Ричард Гир, Кирстен Данст и нејзиниот сопруг Џеси Племонс се исто така свесни за застрашувачките промени кои го загрозуваат постоењето на целата индустрија, без разлика дали станува збор за ѕвезди или помалку познати актери, пишува People. Придонесоа и во борбата за подобри услови за работа, регулирање на хонорарите од репризите на стриминг платформите и поддршка за писателите во Њујорк. Како Ричард Гир, тие зедоа транспаренти и им се придружија на демонстрантите на улица, свесни дека борбата за фер, колективен договор што ќе ги заштити актерите од дигиталната „конкуренција“ значи многу и за нивната иднина. Неодамна на демонстрантите во Њујорк им се придружи уште еден холивудски пар, Кевин Бејкон и Кира Сеџвик, пишува People.

„Протестирам во знак на солидарност со моите колеги членови на SAG-AFTRA“, објави Бејкон на Инстаграм. Неговата сопруга изјави за Deadline: „Среќна сум што ова се случува бидејќи мислам дека помина предолго од последниот пат. Студијата заработуваат многу бесплатни пари многу долго време и време е да се стави крај на тоа. “, заклучи актерката.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.