Ознака: штрајк
Балкан 20.09.23 | 14:13

Синдикатите во Грција за утре закажаа штрајк поради законот за работни односи

Грчките синдикати на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) и на Комунистичката партија (ПАМЕ), како и работнички здруженија и федерации за утре закажаа 24-часовен штрајк...

Скопје 11.09.23 | 16:13

Скопје пред нов колапс? Град Скопје и ЈСП трет месец им доцнат со исплатата на приватниците

Кратко траеше љубовта меѓу Град Скопје, ЈСП „Скопје“ и приватните превозници, бидејќи, како што дознава „Плусинфо“, јавното претпријатие не ја врши исплатата според...

Македонија 31.08.23 | 18:05

Јетон Шакири ги поддржува наставниците, но не и штрајк без настава

Да најдеме секаков друг начин на притисок, но штрајк без настава за децата, на тоа не треба никогаш да се помислува, порача денеска министерот за образование и наука...

Македонија 30.08.23 | 09:42

НСОН најавува штрајк во училиштата во септември

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) најави штрајк во училиштата во текот на септември заради повисоки плати на вработените во образованието и за почитување...

Македонија 27.08.23 | 10:51

Можно е учебната година да почне со штрајк

Учебната година можно е да почне со штрајк, вели во интервју за Радио слободна Европа Томислав Гиевски, претседател на Независниот синдикат на образование и наука. Апсолутно...

Економија 26.08.23 | 10:13

Возовите не возат, железничарите штрајкуваат, не зеле плата

Железничкиот сообраќај во државава и денеска е во прекин поради бојкотот на машинскиот и извршниот персонал во ЖРСМ Транспорт. Причина за бојкотот, што почна вчера...

Музика 17.08.23 | 09:52

Том Морело отсвири концерт за штрајкувачите пред студиото Paramount во Холивуд

Гитаристот на Rage Against The Machine, Том Морело отсвири концерт за штрајкувачите пред студиото Paramount во Холивуд. SAG-AFTRA, најголемиот синдикат во Холивуд, кој претставува 160.000...

Филм 13.08.23 | 18:29

Ричард Гир, Кирстен Данст, Кевин Бејкон…го предводат штрајкот на писателите и актерите

Забавната индустрија е парализирана речиси еден месец поради заедничкиот штрајк на еснафот на писателите и актерите, преговорите со Унијата на филмски и телевизиски...

Македонија 08.08.23 | 17:22

Протестот на вработените во МИА ставен во мирување во очекување на исполнување на ветувањето на премиерот Ковачевски

Вработените во Медиумската Информативна Агенција – МИА, организирани од репрезентативниот синдикат на Агенцијата СМИА и ССНМ очекуваат премиерот Димитар Ковачевски...

Македонија 31.07.23 | 18:39

Постигнат договор за платата на машиновозачите, железничкиот сообраќај ќе се нормализира од 20 часот

Железничкиот сообраќај  во државава ќе се нормализира вечер во 20 часот откако претставниците на машинскиот извршен персонал и на раководството во ЖРМ Транспорт доцна...

Филм 31.07.23 | 12:47

Бред Пит ја прекина продукцијата на филмот за Формула 1 како поддршка на штрајкот на американските актери и писатели

Бред Пит ја прекина продукцијата на неговиот претстоен игран филм за Формула 1 како поддршка на штрајкот на американските актери и писатели. Холивудската ѕвезда (59)...

Сцена 29.07.23 | 16:59

Наградите „Еми“ ќе бидат одложени поради штрајковите во Холивуд

За прв пат по 11 септември, 2001, е најавено одложување на Наградите „Еми“, јавува „Euronews“. Една од најголемите американски манифестации, беше планирана за 18 септември,...

Свет 29.07.23 | 12:15

Откажани речиси 100 летови: Штрајк на пилотитте на „Рајанер“

Вкупно 96 дојдовни и појдовни летови од белгискиот аеродром Шарлроа се откажани поради штрајк на пилотите на ирската авиокомпанија „Рајанер“. Околу 17.000 патници, што...

Свет 16.07.23 | 15:11

Штетата се брои во милиони евра: Штрајкот на воздушниот сообраќај во Италија приземји речиси 1.000 летови

Штрајкот во италијанскиот воздушен транспорт во саботата резултираше со откажување на речиси 1.000 летови, објави новинската агенција АНСА. Според синдикатот кој го...

Филм 14.07.23 | 11:54

Синдикатот на холивудски глумци стапува во штрајк

Синдикатот на американските глумци вчера објави дека официјално ќе стапи во штрајк од полноќ денеска, т.е. 9:00 часот по средноевропско време. Според познавачите, оваа...

Скопје 10.07.23 | 16:17

Вработените ќе штрајкуваат, автобусите на ЈСП утре ќе возат по редуциран возен ред

Автобусите на ЈСП утре ќе возат по редуциран возен ред, бидејќи вработените ќе штрајкуваат пред управната зграда на јавното претпријатие од 4.30 часот до 12.30 часот, изјави...

Скопје 10.07.23 | 10:41

Каков колапс: Утре Скопје останува без превоз, вработените на ЈСП излегуваат на штрајк

Скопјани утре повторно ќе останат без јавен превоз бидејќи дел од вработените во ЈСП од 4.30 часот наутро ќе започнат со штрајк кој ќе трае до 12.30 часот и ќе се одржи пред...

Економија 26.06.23 | 11:37

Синдикатот на УЈП очекува да ги повика помирувачот, доколку не се најде решение утре ќе се активира генералниот штрајк

Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) очекува да ги повика помирувачот за да изнајдат решение за нивното барање за зголемување на платата за 30 отсто какво што...

Економија 20.06.23 | 12:01

Сите исплати во државата ќе бидат блокирани: Вработените во УЈП даваат рок до 27 јуни да добијат повисоки плати

Доколку до 27 јуни вработените во Управата за јавни приходи не го добијат бараното покачување на платите за 30 отсто ќе следува генерален штрајк што ќе значи дека сите...

Економија 20.06.23 | 11:53

Вработените од УЈП со ултиматум: Седум дена рок или блокада на цела држава

Ако не добијат покачување за 30 отсто, од 27 јуни, вработените во Управата за јавни приходи стартуваат со генерален штрајк. Васе Неденовски, претседател на синдикатот,...