Ознака: штрајк
Економија 14.04.21 | 17:06

Ќе се видат со Битиќи: Ивент индустријата ги прекинува протестите пред Владата

Ивент индустријата привемено ги прекинува протестите пред владата откако денеска биле контактирани од вицепремиерот Битиќи и добиле покана за средба и продолжување...

Балкан 15.02.21 | 16:10

Не одете во Грција преку Евзони, штрајкуваат грчките цариници

Поради штрајк на грчките цариници, граничниот премин Евзони од 05:00 часот на 17 февруари до 08:00 часот на 18 февруари 2021 година ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај,...

Фудбал 20.01.21 | 11:59

Интернетот го изеде печатеното издание: Штрајк во најголемиот спортски весник „Лекип“

Спортскиот дневен весник „Л’Екип“ и денес го нема во киосците во Франција, неговите новинари се во штрајк од 8 јануари, што досега претставува најдолг период, 12-ти...

Економија 27.08.20 | 15:38

За 10.000 денари работеа и за време на пандемија – работниците од „Баргала“ втор ден на штрајк

Работниците во фабриката за чевли „Баргала“ во Штип веќе втор ден го изразуваат своето незадоволство од висината на платите и бараат да се направи корекции на платите...

Свет 01.08.20 | 18:21

Германците не сакаат да носат маски, излегоа на штрајк

Илјадници демонстранти се собраа во Берлин во знак на протест против мерките воведени за борба против пандемијата. Демонстрантите тврдат дека овие мерки ги кршат нивните...

Свет 31.07.20 | 22:44

Лекарите на Малта ќе штрајкуваат ако не се откажат концертите

Лекарите и медицинските здравствени работници се заканија во петокот дека ќе шрајкуваат поради загриженоста поради четирите големи музички фестивали на малиот медитеранскиот...

Балкан 09.06.20 | 10:18

Грција: Штрајк на просветните работници

Во пресрет на расправата во грчкиот Парламент и утрешното гласање на новиот закон од Министерството за образование, со кој не се согласуваат, синдикатите на просветните...

Сервиси 09.03.20 | 11:53

Поради штрајк во прекин сообраќајот на патот Прилеп-Градско

Во прекин е сообраќајот на патот Прилеп – Градско кај бензинската пумпа. Прекинот на сообраќајот почна во 11:15 часот и е поради штрајк, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

Економија 07.02.20 | 13:06

Сугарески до машиновозачите: Правите штета, вразумете се и продолжете да возите

Штетата од блокадата на железничкиот сообраќај, што трае веќе четврти ден, досега изнесува девет милиони денари, а другите држави сериозно размислуваат да го пренасочат...

Економија 06.02.20 | 11:23

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај

Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата со неисполнување...

Економија 05.02.20 | 10:11

Штрајк: Железничкиот сообраќај втор ден во прекин

Патниот и товарниот железнички сообраќај и денеска е во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт. Тие бараат зголемување од 30 до 40 проценти...

Балкан 16.01.20 | 11:52

Во среда на Лезбос ќе бидат затворени кафулињата и рестораните

Грчките острови Лезбос, Хиос и Самос се подготвуваат за генералниот штрајк закажан за следната седмица, во среда на 22 јануари 2020 година поради ситуацијата со бегалците...

Свет 30.12.19 | 10:07

Почна штрајкот во германската авиокомпанија „Германвингс“

Пилотите и стујардесите од авиокомпанијата Германвингс (Germanwings) почнаа штрајк денеска што ќе трае до полноќ на 1 јануари 2020 година. Поради штрајкот ќе бидат погодени...

Македонија 27.12.19 | 17:27

Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување в понеделник излегува на штрајк

Синдикалната организација на Фондот за здравствено осигурување при САДУ најави дека  го одржи веќе најавениот штрајк. откако раководството на ФЗО не одговори на барањата...

Македонија 26.12.19 | 16:22

Филипче: Здравствената администрација доби зголемување на платите во два наврати

Нашите ветувања беа фокусирани на зголемување на платите на здравствените работници. Здравствената администрацијата доби зголемување на платите во два наврати досега,...

Македонија 26.12.19 | 13:29

Штрајкува администрацијата во здравството, бараат 10 отсто повисока плата

За десет отсто да се зголемат платите на вработените во здравствената администрација и на помошно-техничките лица во јавните здравствени установи, кои не се некоја...

Економија 24.12.19 | 18:04

Во четврток ќе штрајкуваат извршителите: Се закануваат и со траен прекин на работата

Извршителите излегуваат на штрајк во четврток, дознава „Телма“. За прв пат по 13 години под клуч ќе бидат извршителските канцеларии. Одлуката е донесена на вчерашното...

Свет 23.12.19 | 17:07

Французите ќе протестираат против пензиските реформи дури и за Божик

Штрајкот против пензиската реформа во Франција продолжи и денеска, 19-ти ден по ред, откако накратко беше блокиран сообраќајот на линијата 1 од париското метро – една...

Култура 23.12.19 | 12:19

Синдикатот на културата утре со предупредувачки штрајк поради колективниот договор

Синдикатот на културата за утре објави еднодневен предупредувачки штрајк со прекин на работниот процес во институциите од културата. Штрајкот се случува поради непотпишување...

Скопје 22.12.19 | 21:16

Зелен пазар утре не работи, пазарџиите штрајкуваат

Пазарџиите од Зелен пазар утре излегуваат на предупредувачки генерален штрајк, а доколку не е одговорено на нивните барања ќе ја добијат поддршката и од другите пазари. Тие...