Ознака: холивуд
Сцена 22.08.23 | 21:23

Поради грешката што ја призна и Илон Маск, исчезна најпознатото селфи, поттикнат од Елен Деџенерис

Поради грешката којашто ја призна и сопственикот на апликацијата Илон Маск, исчезна најпознатото селфи, поттикнат од Елен Деџенерис. Поради техничка грешка на платформата...

Музика 17.08.23 | 09:52

Том Морело отсвири концерт за штрајкувачите пред студиото Paramount во Холивуд

Гитаристот на Rage Against The Machine, Том Морело отсвири концерт за штрајкувачите пред студиото Paramount во Холивуд. SAG-AFTRA, најголемиот синдикат во Холивуд, кој претставува 160.000...

Филм 13.08.23 | 18:29

Ричард Гир, Кирстен Данст, Кевин Бејкон…го предводат штрајкот на писателите и актерите

Забавната индустрија е парализирана речиси еден месец поради заедничкиот штрајк на еснафот на писателите и актерите, преговорите со Унијата на филмски и телевизиски...

Филм 11.08.23 | 20:25

Сценаристите 100 дена штрајкуваат – Холивуд губи секој ден по милион долари

Холивудските сценаристи го одбележуваат 100-от ден од штрајкот којшто „ја уништува индустријата“ како „срам“ за филмските студија, како што наведуваат штрајкувачите,...

Филм 14.07.23 | 11:54

Синдикатот на холивудски глумци стапува во штрајк

Синдикатот на американските глумци вчера објави дека официјално ќе стапи во штрајк од полноќ денеска, т.е. 9:00 часот по средноевропско време. Според познавачите, оваа...

Сцена 01.06.23 | 13:58

Почина легендарниот актер Серхио Калдерон, ѕвездата на „Пиратите од Кариби“ и „Луѓе во црно“

Легендарниот актер Серхио Калдерон почина на 77 годишна возраст во Лос Анѓелес. Во текот на шест децении во филмската индустрија, глумеше во преку 40 холивудски филмови,...

Филм 25.07.22 | 21:52

Почина Пол Сорвино, импозантен актер кој беше специјализиран за глумење измамници и полицајци

Почина Пол Сорвино, импозантен актер кој беше специјализиран за глумење измамници и полицајци како Поли Цицеро во „Goodfellas“ и наредникот од Њујорк, Фил Серета во „Закон...

Филм 04.06.22 | 17:53

Почина Џорџ Шапиро, холивудскиот менаџер и продуцент

Познатиот менаџер за таленти и продуцент Џорџ Шапиро почина од природна смрт на 91 година, минатиот четврток во својот дом во Беверли Хилс. Тој беше меѓу најуспешните...

Филм 28.03.22 | 09:28

„Кода“ триумфираше на Оскарите, „Дина“ со најмногу освоени статуетки

Филмот за лицата со оштетен слух „Кода“ триумфираше на годинешните Оскари, со три номинации и освоени Оскари во сите три категории. Академијата за филмски уметности...

Филм 24.03.22 | 11:31

Лајза Минели по долго време се појави во јавност, актерката има тешкотии со самостојно движење

Легендарната холивудска актерка Лајза Минели по долго време била видена во јавноста, и тоа пред ресторан во Западен Холивуд, во друштво на актерот Џорџ Хамилтон. Најновите...

Филм 08.02.22 | 14:38

Денес ќе се објават номинациите за „Оскар“

Номинациите за „Оскар“ ќе бидат објавени денес, со проширена категорија за најдобар филм за која сите се надеваат дека ќе отвори простор за поширок спектар на филмови. „Моќта...

Филм 12.01.22 | 10:34

Доделувањето на Оскарите се враќа во Холивуд, годинава ќе има и водител

Вечерта на „Оскар“ наградите на американската Академија за филмски уметности и науки, повторно ќе има домаќин на свеченоста – првпат по 2018 година, објави американската...

Филм 20.08.21 | 14:58

Сони Чиба почина од коронавирус, Филмската академија се прости од актерот

Незаборавниот каратист од „Кил Бил“ на Тарантино, Јапонецот Сони Чиба, ненадејно почина на 82 години од компликации поврзани со ковид, јавува Би-Би-Си. Борецот од „Стрит...

Филм 15.06.21 | 10:12

Почина Нед Бити, актерот што го гледавме во „Супермен“, „Мрежа“, „Ослободување“…

Актерот  Нед Бити, кој публиката најдобро го памети по улогите во филмовите „Ослободување“, „Супермен“ и „Мрежа“, почина на 83-годишна возраст. Бити почина од природна...

Сцена 06.08.20 | 14:07

Камерон Дијаз: Oткако го напуштив Холивуд најдов мир во душата

Во разговор со Гвинет Палтроу, пренесуван во живо на Јутјуб, Камерон Дијаз се пофали дека нашла мир во душата откако го напушти Холивуд. Имам мир во душата, зашто конечно...

Филм 09.07.20 | 12:11

Дру Баримор изјави дека треба да вежба за да не биде „голема колку автобус“

Кaко и за голем дел од светот,  така и за Дру Баримур, пандемијата и изолацијата донесоа повеќе промени во домот и во личниот живот. Познатата глумица, имено, за августовскиот...

Сцена 07.07.20 | 13:27

Џони Дип и неговата поранешна сопруга стигнаа на првото судско соочување

Поранешните сопружници Џони Дип и Амбер Херд се соочуваат по прв пат на суд поради обвинувања на актерката дека била претепана, по што се појави и аудио-снимка во која...

Филм 12.06.20 | 15:23

Во Холивуд со посебен протокол: Забрането снимање сцени со секс или борби поради Ковид-19

Со строги мерки на претпазливост и листа на правила што мора да се почитуваат од сите присутни на сетот, во Лос Анџелес од денеска продолжува филмската и ТВ продукција...

Филм 08.06.20 | 12:44

Музичката, филмската и телевизиската индустрија во Холивуд започнува со работа на 12 јуни

Музичката, филмската и телевизиската индустрија во Холивуд започнува со работа на 12 јуни. Гувернерот на Калифорнија Gavin Newsom во петокот изјави дека телевизиската и филмската...

Филм 27.03.20 | 22:14

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирус

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирусот, јавуваат американските медиуми. Блам имал 69 години и починал во Њујорк, новиот центар на светот со црвен аларм...