На 90-годишна возраст почина советскиот и руски режисер Глеб Панфилов.

Директорот на театарот „Ленком“, Марк Варшавер изјави дека во средината на мај режисерот бил хоспитализиран поради мозочен удар, и дека по извесно време бил префрлен во центар за рехабилитација, а оттаму во една од московските болници.

Директорот на Ленком во август изјави дека Панфилов не се чувствува добро, но неговата состојба е оценета како задоволителна.

Глеб Панфилов е роден на 21 мај 1934 година во Магнитогорск.

Дипломирал на Државниот технички универзитет Урал во 1957 година, а во 1966 година започнал да работи во Ленфилм, каде што го снимил својот игран филм деби „Нема Форд во огнот“.

Меѓу неговите најпознати дела се „Почеток“ (1970), „Барам зборови“ (1976), „Валентина“ (1981), „Васа“ (1983), „Тема“ (1986), „Мајка“ (1990), „Римјани. Крунисано семејство“ (2000), „Виновен без вина“ (2008).

Беше оженет со актерката Ина Чурикова (1943-2023).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.