Ознака: режисер
Култура 13.05.21 | 19:09

Почина режисерот на „Балкански шпион“ и директор на фотографија Божидар Николиќ

Еден од најпознатите сниматели, директори на фотографија и режисер на просторите на поранешна Југославија, Божидар Бата Николиќ, почина во 80-та година од животот, објави...

Култура 26.09.20 | 13:34

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни...

Култура 23.07.20 | 10:25

Антонио Митриќески, режисер: Неприфатлива е „приватизацијата“ на Агенцијата за филм

Чувството дека македонскиот филм е заробен во некој маѓепсан затворен круг и дека постојано едни исти автори се фаворизираат, а некои други се маргинализираат, останува...

Филм 20.04.20 | 17:54

Почина Јуџин Мерил Дејч, автор на ликовите и режисер на „Попај морнарот“ и „Том и Џери“

Во Прага денеска почина Јуџин Мерил „Џин“ Дејч, американски уметник карикатурист и режисер познат по развојот на ликовите од цртаните филмови „Попај морнарот“ и...

Култура 19.09.19 | 14:49

Марко Мартинс, режисер: „Привремени фигури“ е претстава за врските меѓу човекот и животните

Седмата фестивалска вечер на Млад отворен театар (МОТ) почнува во 20 часот во Младински културен центар (МКЦ) каде што режисерот Марко Мартинс ќе ја постави „Привремени...

Култура 22.08.19 | 12:54

Почина режисерот Мето Петровски-Франсе

Во својата 84-та година од животот ненадејно почина македонскиот филмски и тв режисер и снимател Мето Петровски-Франсе. Петровски е роден во село Иванчишта, Кичевско....

Култура 24.07.19 | 15:31

Холивудскиот режисер Мофет работи во Драмски: Сакам да снимам филм или серија во Македонија, имате одлични актери

Американскиот актер, режисер и професор Доналд Ворен Мофет во Драмски театар Скопје ги привршува пробите за претставата „Несоодветно за на работа“ од британската...

Култура 08.04.19 | 15:36

Почина режисерот и професор Златко Славенски

Македонскиот тетарски режисер Златко Славенски (53) денеска ненадејно почина во Скопје. Неофицијално, му се слошило на час, додека предавал на студентите на Факултетот...

Култура 06.12.18 | 13:43

Ако не полудите, напразно сте живееле

Утринава, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Јавноста го паменти како можеби најавангардниот македонски режисер со најмногу...